Gerçek ekmekten lambalar

YORUM YAZIN 1
1796
Gerçek ekmekten lambalar
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Gerçek ekmekten lambalar, baget
Baget

Gıda ürünleri ile yapılan sanat çalışmaları son yıllarda oldukça rağbet görüyor. Japon sanatçı Yukiko Morita da “Pampshade” adını verdiği el yapımı ekmekleri LED ampullerle gerçek lambalara dönüştürüyor.

Grafik sanatçısı olan Yukiko Morita, Kyoto Üniversitesi Sanat Fakültesi’nden mezun olmuş. Sanatçı, çok sevdiği için ekmeklere her zaman ilgi duymuş ve onlardan ilham almış.

Morita, ekmekten yaptığı lamba tasarımlarını ilk defa Tokyo Tasarım Haftası’nda sergilemiş. Lamba ekmekleri ilgi görünce, daha fazla çeşit yaparak Pampshade koleksiyonunu oluşturmuş. Mükemmel bir koleksiyon oluşturabilmek için de yaklaşık 300 prototip hazırlamış.

İlginizi çekebilir:   Bambudan esinlenen kule, Gmond International Building

Ev dekorasyonu ve iç mimari konusunda uluslararası bir platform olan Maison & Objet 2017’de ilk kez sergilenen koleksiyonda 7 farklı ekmek türü bulunuyor.

Bir kaşık LED, bir tutam pil…

Yukiko Morita, ekmeğini normal ekmekler gibi un, tuz ve maya ile elde yapıyor ve pişiriyor. İçine lamba ve elektrik devresi yerleştireceği için mümkün olduğunca dikkat ederek ekmeğin içini oyuyor. Şeklini ve dokusunu kontrol ettikten sonra çürümesini önlemek için tüm ekmeği reçineyle kaplıyor. En sonunda ise LED ampulleri ve elektrik devresini ekmeğin içine yerleştiriyor.

Fotoğraflar: pampshade.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın