Göçmenler için daha iyi bir barınak

YORUM YAZIN 0
2137
Göçmenler için barınak
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Beş kişilik bir ailenin uyuyabileceği, kilitlenebilir kapılara sahip 17,5 metrekarelik barınaklar, galvanizli çelik çerçevelere monte edilen geri dönüştürülebilen polimer plastik duvarlarla yapılıyor. Çatı üstü tekli güneş paneli, iç mekan LED ampülü ve cep telefonlarının şarj edilebileceği bir USB portuna enerji sağlıyor. Better Shelter isimli barınaklar ev, tıbbi tesis, gıda dağıtım noktası ve ofis olarak kullanılmak üzere ihtiyacı olan ülkelere gönderiliyor.

Göçmen barınağı Better ShelterBetter Shelter (Daha iyi bir barınak), silahlı çatışmalar ve doğal afetler nedeniyle yerlerinden edilmiş kişiler için yenilikçi konut çözümleri geliştiren ve bunları sağlayan bir toplumsal girişimdir.

Göçmen barınağı iç görünümIKEA’nın desteğiyle göçmen kampları için tasarlanan Better Shelter barınağı, Londra Tasarım Müzesi tarafından Yılın Tasarımı ödülüne layık görüldü. Birleşmiş Milletler ile işbirliği içinde geliştirilen modüler ve güneş enerjili konut üniteleri sadece 68 bileşen içeriyor ve montajı sadece birkaç saat içinde kolaylıkla tamamlanabiliyor. 2015 yılında üretime başladığından beri, süregelen mülteci krizlerine yardımcı olmak için dünyanın dört bir yanında binlerce barınak kuruldu.

Better Shelter, 2017 yılında hem Mimarlık ödülünü ve Beazly Design Büyük Ödülü’nü kazandı.

Better Shelter girişimi

Better Shelter, 2010 yılında, İsveç’in Hällefors kentinde, sürdürülebilir tasarımın zorlu yaşam şartlarına katkıda bulunabileceği inancıyla küçük bir tasarım ve inovasyon projesi olarak başlatıldı. UNHCR ve IKEA Vakfı ile ortaklıklar kuran Better Shelter, yeni barınak çözümleri için fikirler ve tasarımlar geliştirmeye başladı. Tasarımcılar, mühendisler, şirketler ve kurumlarla birlikte çalışarak prototipler oluşturdular. Etiyopya ve Irak’ta test edilen prototipler, mültecilerin görüş ve deneyimleri göz önüne alınarak geliştirildi.

İlginizi çekebilir:   Refik Anadol’dan Eriyen Hatıralar

Göçmen kampından bir görünümBetter Shelter, acil ve geçici sığınma evleri ortaklıklarıyla, müşterileri ve en önemlisi sığınma evlerinde yaşayan insanların geri bildirimleriyle birlikte ürünlerini geliştirmeye devam etmeyi hedefliyor.

Sosyal bir kuruluş olan Better Shelter, akıllı tasarım, yenilik ve modern teknoloji ile dünyadaki milyonlarca yerinden edilmiş insan için daha güvenli, daha onurlu bir ev yaratmaya çabalamaktadır.

Daha iyi bir sığınak

Göçmen barınağı kapı kilidiAcil durumlarda yaygın olarak kullanılan çadırlar en hızlı müdahale aracı olarak vazgeçilmez bir yere sahiptir. Ancak evlerine dönmeleri aylar belki de yıllar sürecek insanlar için yeterli güvenlik ve koruma sağlamaz. Uzun süre yaşanan kamplar doğru bir yapılanma sağlanmadığında sağlık koşullarının kötü, hastalıkların yaygın olduğu ortamlar haline gelirler. Çadırlar yalıtım özelliğinin çok zayıf olması sebebiyle birey ve ailelerin özel hayatları için ihtiyaç duydukları gizlilik ve güvenliği sağlayamaz.

Better Shelter göçmen barınaklarınının kapıları hem içeriden hem dışarıdan kilitlenebiliyor, ayrıca asma kilit de takılabiliyor.

Better Shelter, en az üç yıllık bir yaşam alanı düşünülerek tasarlanmış. Bölgede inşaat için yerel malzemelerin olmadığı ve inşaat işçisi bulunamadığı durumlar için de uygun bir barınak tarzı. Better Shelter, büyük yerleşim yerlerindeki çok sayıda barınak için ağaç kullanımının önüne geçerek ormansızlaşmaya neden olmuyor.

MOMA'da yer alan Better ShelterMoMA, Better Shelter’ı kalıcı koleksiyonuna dahil etti

Tüm dünyadan toplanan 200.000’den fazla eser ile dünyanın en büyük modern sanat koleksiyonlarından birine sahip olan New York‘un Modern Sanatlar Müzesi (MoMA), Better Shelter barınağını kalıcı koleksiyonuna dahil etti.

 


Better Shelter barınağının kurulumu

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın