Gökkuşağı temalı ana okul

YORUM YAZIN 0
2384
Paris Pajol ana okulu avlu
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Çocukların okula isteyerek ve sevinçle gitmesini sağlamak amacıyla tasarlanmış olan Paris’teki okul, sunduğu rengarenk dünya ile amacına fazlasıyla ulaşmış görünüyor.

Tasarımı Palatre & Leclère tarafından yapılan Pajol isimli ana okulda mimarinin ve yaratıcılığın tüm mutluluk veren unsurları bir araya toplandı.

Paris Pajol ana okulu girişPajol ana okulu, eski bir bina yenilenerek yapıldı. Yenilenme sürecinde, özellikle iç mekanlar düzenlendi. Binayı daha fonksiyonel ve keyifli hale getirmek için pek çok duvar yıkılarak açık alanlar oluşturuldu. Hem açık hem de kapalı alanlara uygun özel mobilyalar tasarlandı.

Paris Pajol ana okulu oyun alanından bir görünümGökkuşağı konsepti

Okulun hem dış hem de iç mimarisinde gökkuşağı renkleri hakim. Çocukların gökkuşağını gördüklerinde duydukları sevinç ve heyecanı her sabah okullarına geldiklerinde de duymaları fikri, proje tasarımının itici gücü oldu ve konsept olarak tüm tasarımın odağına yerleştirildi. Böylece okul oldukça eğlenceli bir hale getirildi.

Renk dili

Çocuklar tarafından çok kullanılan renk dili, yönlendirme olarak binanın tüm alanlarında kullanıldı. Renkler, okulda kimlik belirleme rolü de oynuyorlar. Örneğin, sağlık gibi acil durumlarla ilgili odaların kapıları kırmızı renkte. Sınıfların kapılarında ve zeminlerinde ortamı belirlemek için aynı renk kullanıldı. Sınıfların duvarları ise çocuklara ait; kendilerini istedikleri gibi ifade edebilmeleri için hepsi bembeyaz.

İlginizi çekebilir:   Mimariyi sanat eserine dönüştüren Essex Evi

Neşeli iç mekan

Çocuklara iyimserlik aşılamak, yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarını teşvik etmek ve destekleyici bir ortam oluşturmak için iç mekanlarda farklı duyguları harekete geçirecek farklı renkler kullanıldı. Monoton okul anlayışından uzaklaşmak için duvarlarda ve zeminlerde şekiller ve formlar oluşturuldu, karo ve cam dokular eklendi.

Paris Pajol ana okulu renkli bir merdivenParis Pajol ana okulu koridorMobilyalar ise ahşap, kauçuk ve metalden özel olarak farklı formlarda tasarlandı. Malzemelerin hoş bir dokunuş hissi vermesine özellikle dikkat edildi.

Geometrik şekillerden ve heterojen yapılardan faydalanılarak, ortam hem çocuklar hem de personel için kullanışlı olduğu kadar ilginç ve çekici bir hale getirildi.

Fotoğraflar: olivierpalatre.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın