Guerlain Evi, parfüm kokulu efsanevi bina

YORUM YAZIN 0
1745
Paris'teki Guerlain binası
Fotoğraf: lvmh.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Eau de Cologne Impériale Fransa İmparatoru III. Napolyon’un eşi İmparatoriçe Eugénie için 1853 yılında yarattığı Eau de Cologne Impériale ile prestijli bir ün kazanan Pierre Guerlain, ilk parfüm evini 1828 yılında Paris’te Rue de Rivoli’de açarak Guerlain parfüm imparatorluğunun ilk adımını attı. Yüz altmış yıldan fazla aile tarafından yönetilen şirket, 1994 yılında aileden ayrılarak Louis Vuitton’un (LVMH) bir yan kuruluşu oldu.

Guerlain evi
Fotoğraf: Moonik

Guerlain’in Paris Champs-Elysées Caddesi, 68 numarada olan efsanevi binası ise, 1913 yılında Paris’teki Ritz Oteli’ni de tasarlayan mimar Charles Mewès tarafından tasarlandı. O dönemde çok moda olan Art Nouveau tarzında yapılan bina, 1914 yılında hizmete açıldı. Oldukça görkemli bir görünüme sahip olan bina, tamamen aileye aitti. O zamanlar, on yedi farklı mermerden oluşan parfümeri satış alanı zemin katla sınırlıydı. Üst katlarda laboratuvar, ofisler ve ailenin yaşadığı daireler yer alıyordu. 1939 yılında binanın birinci katı boşaltılarak dünyanın ilk güzellik enstitüsü olan Guerlain Güzellik Enstitüsü kuruldu. Enstitünün içi Jean-Michel Franck tarafından minimalist tarzda döşendi.

100. yılda yenilenme

Guerlain binası dünyanın en büyük ve en etkileyici parfüm butiği olarak kutladığı 100. kuruluş yıldönümü olan 2013 yılında, mimar Peter Marino tarafından ikinci ve çok kapsamlı bir yenilenme sürecine girdi. Yapılan tadilatta hem mevcut alanlar yenilendi hem de bina genişletildi. Satış katı komşu bir restoranı da içine alarak 12.500 metrekare alana ulaştı. Ayrıca anıtsal bir mermer merdivenle ulaşılan bodrum katına kafe, pastane ve hediyelik eşya dükkanları açıldı.

Guerlain Evi iç tasarımı
Fotoğraf: lvmh.com

Bina tarihi ve modern olarak iki ayrı bölüme ayrılarak tasarlandı. Binanın eski, klasik girişinde ferforje tırabzanlı mermer bir merdiven yer alıyor. Merdiven, yaldızlı pirinç şeritlerle dekore edilmiş bir galeriye uzanıyor.

İlginizi çekebilir:   Kendini inşa eden evler

Peter Marino, tarihi bölümün yenilenmesinde Guerlain güzellik enstitüsünün mermer duvarları ve art deco tarzından ilham aldı. Mermer kaplı görünümü dengelemek için tasarıma birkaç çağdaş ayrıntı eklendi. Yine mermerin kullanıldığı dört satış tezgahına farklı tonlamalar yaptı ve her birinin üzerine Philippe Starck tasarımı bir kristal avize taktırdı. Tavanda ise eski binada yer alan dalgalı bakara aynaları yeniden kullandı. Versailles sarayındaki Aynalar Salonu’nu anımsatan dekor ile mekana şeffaf ve sonsuz bir duygu kazandırdı.

Guerlain parfümeri
Fotoğraf: guerlain.com

Birinci kattaki koridor, parfüm şişelerinin sergilendiği küçük bir müze olarak yeniden tasarlandı. Bu kattaki diğer odaların tümü art deco stilinde dekore edildi. İkinci kattaki güzellik enstitüsüne hemen hiç dokunulmadı. Sadece, daha konforlu tedavi kabinleri yerleştirildi ve yeni bir orkide ‘kış bahçesi’ kuruldu.

Guerlain parfümlerinin sergilendiği alan
Eski parfümlerin sergilendiği küçük müze
Fotoğraf: guerlain.com
Guerlain evi asma kat
Altın mozaikle kaplı asma kat
Fotoğraf: ritournelleblog.com

Eklenen yeni bir kemer ile sokaktan doğrudan girişi olan modern bölüm, binayı canlı, eğlenceli ‘pop-up’ bir mağazaya dönüştürdü.

Bu bölümün iç tasarımında şıklık ve saflığı ön plana çıkaran Peter Marino, İmparatoriçe Eugénie için tasarlanan parfüm şişesinde kullanılan arıları ve diğer motifleri farklı yorumlarla iç dekorasyonun pek çok yerinde özellikle de duvarlarda kullandı. Çok çağdaş bir atmosfere sahip olan modern bölümde, Guerlain’in daha genç parfümlerinin teşhir edildiği alanlar yaratıldı. Modern bölümün en ilgi çeken tasarımlarından biri de hareketli dev gözler oldu. Makyaj bölümünün girişinde yer alan gözlerin insanı takip eden bir his uyandırması modern bölüme çağdaş bir izlenim kazandırdı. Binada bulunan önemli bir alan da 3.500 altın mozaikle kaplı asma kat. Bu katta bulunan galeride Sylvie Guerlain’in eski Guerlain şişeleri koleksiyonunun bir bölümü sergileniyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın