Hayalden makete: Büyük Budapeşte Oteli

YORUM YAZIN 0
3716
Büyük Budapeşte Oteli genel
Fotoğraf: imdb.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Büyük Budapeşte Oteli, afiş
Fotoğraf: imdb.com

Dört Akademi Ödülü sahibi “Büyük Budapeşte Oteli” filminde, otelin baş görevlisi olan Gustave H ve yanında bellboy olarak çalışan Zero Mustafa’nın hikayesi anlatılıyor. Filmin merkezinde ise filme adını veren otel yer alıyor.

2014 yılında çekilen, uluslararası film festival ve yarışmalarında pek çok ödül kazanan film, fantastik ve macera dolu öyküsü kadar, otel mekanı ile de büyük sükse yaptı.

Minyatür otel

Filmin dış çekimleri el yapımı, oldukça büyük bir maket ile gerçekleştirilmiş. Film, Doğu Avrupa’da Zubrowka adlı hayali bir ülkede geçtiği için film ekibi Doğu Avrupa’daki tatil yerlerini ve ayrıca pek çok oteli incelemiş. Sonunda, minyatür otelin tasarımında Çekya’daki Karlove Vary şatosu ilham alınmış.

Büyük Budapeşte Oteli, panoramik
Fotoğraf: imdb.com

Tasarımında pembe ve mor tonların ağırlıklı olarak kullanıldığı maket, filmin geçtiği 1930’lu yılların geleneksel mimarisini yansıtıyor. Oldukça etkileyici bir görünüme sahip olan ve her detayı elle işlenen otel modelinin uzunluğu 4 metre, genişliği ise 2 metre.

Büyük Budapeşte Oteli, maket
Fotoğraf: littlemissarchitect.com

Biraz art nouveau biraz art deco

İç çekimler Almanya’nın Görlitz şehrinde, Görlitzer Warenhous adında büyük bir mağazada yapılmış. Merdivenler, kolonlar, sütunlar ve büyük pencereler haricindeki her şey prodüksiyon ekibi tarafından yeniden inşa edilmiş. Oteldeki kapalı havuz ve banyolar ise 1900’lu yıllara ait ve yine Görlitz’de bulunmuş. Filmde lambalardan, otel yazılarının fontlarına, otelin girişine ve geometrik düzene kadar art nouveau ve art deco akımlarından esin alınmış.

İlginizi çekebilir:   Picasso tablolarının 3D yorumları

Daha çok pembe, mor, kırmızı renklerin ön planda olduğu filmin renk paleti üzerinde titizlikle çalışılmış. Filmin 1960’lı yıllarda geçen bölümünde, otel lobisi için o dönemi yansıtan ucuz ahşap duvar kaplamaları ve alçak tavanlar tercih edilmiş. Otelin arka planları için doğal gökyüzü ve ağaçlar yerine 19.yüzyıl resimlerinin naif tonları kullanılmış ve otel maketinin arkasına yeşil perde çekilerek, seçilen tonlar montaj sırasında dijital olarak eklenmiş.

Filmde o dönemin modasına uygun olarak tasarlanan bavullar ise, filmin yönetmeni Wes Anderson’ın daha önce reklam filmi yönetmenliğini de yaptığı Prada tarafından tasarlanmış.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın