İkebana, doğaya dokunmak…

YORUM YAZIN 0
2648
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
İkebana uygulaması
Fotoğraf: ikebanabeautiful.com

Tohumlar filizleniyor, büyüyor, çiçek açıyor ve solup tohumlarını tekrar toprağa bırakıyor. Doğadaki bu sonsuz ve muhteşem düzenin farkında olmak ve ona saygı duymak ikebana sanatının ilk adımı sayılıyor.

Düzenin, doğanın ve insanın bir araya geldiği bir disiplin olan Japon çiçek düzenleme sanatı ikebana, doğa ile yakınlığı geliştirme felsefesini temel alıyor.

İkebana düzenlemesi
Fotoğraf: Jean-Pierre Dalbéra

Prensip olarak, sınırlı bir doğa parçasını evin içine çekmeyi değil, doğanın tamamının iç mekan ile dış mekan arasında bir bağ oluşturmasını amaçlıyor. Bu nedenle, aranjörler genellikle düzenlemede birkaç farklı bitki türü kullanıyor ve yapraklar ile çiçeksiz dalları, dallar ile de çiçekleri ön plana çıkarmaya önem veriyorlar.

İkebana yaparken malzeme olarak yaşayan dallar, yapraklar, otlar ve çiçekler kullanılıyor. Stil olarak minimalizmi benimseyen ikebanada, renk kombinasyonları, doğal şekiller, zarif çizgiler düzenlemenin estetik tasarımında önemli rol oynuyor. İkebanayı ‘çiçek aranjmanı’ gibi diğer çiçek düzenleme yaklaşımlarından ayıran ise asimetrik form ile kompozisyonun vazgeçilmez bir özelliği olan boş alan kullanımı. Kullanılan malzemenin, kap ve ortam arasındaki uyum duygusu da oldukça önemli. Bunlar aynı zamanda, geleneksel Japon resmi, bahçeleri, mimarisi ile ortak estetik özellikleri oluşturuyor.

İlginizi çekebilir:   2016’nın en iyi mimari fotoğrafları
İkebana uygulaması
Fotoğraf: David Sobral
İkebana uygulaması
Fotoğraf: Sorin Mazilu

Günümüzdeki güncel tarih araştırmaları, Budizm ve Şinto Yorishiro gibi inanç sistemlerinin bir kombinasyonundan oluşan ‘Tatebana’ uygulamasının muhtemelen bugün bildiğimiz ikebananın kökeni olduğuna işaret ediyor. Antik çağlarda, sunakta Buddha onuruna çiçekler sunmak ibadetin bir parçasıydı. Ayrıca, çiçekler, dallar ve yapraklar Shinto Yorishiro’nun dini törenlerinde de ruhları çekebilmek amacıyla “Kami” olarak adlandırılan nesneler arasında yer alıyordu. Bu iki gelenek, ikebana uygulaması için temel oluşturdular. Rikka da dahil olmak üzere ikebana’nın ilk sistematikleştirilmiş klasik stilleri, on beşinci yüzyılın ortalarında uygulanmaya başlandı.

İkebana çalışması
Fotoğraf: Jean-Pierre Dalbéra

İkebananın ilk öğrencileri ve öğretmenleri İkenobo Budist papazları ve Budist topluluğun üyeleriydi. Zaman geçtikçe farklı okullar ortaya çıkarak stiller değişti ve ikebana, Japon toplumunun tamamında özel bir hale geldi. Günümüzde dünya genelinde binin üzerinde ikebana okulu bulunuyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın