Kalabalık Alanlar

YORUM YAZIN 0
1604
Kalabalık Alanlar, Crowded Fields
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Amerikalı fotoğraf sanatçısı Pelle Cass, zaman atlamalı çekim tekniği kullandığı “Kalabalık Alanlar/Crowded Fields” serisinde aynı alanda ama farklı zamanlarda spor yapanları görüntüleyip, “hıncahınç dolu” diyebileceğimiz kompozisyonlar yaratıyor.

Uzun yıllardır fotoğraf sanatçısı olan ve özellikle Seçilen İnsanlar/Selected People serisi ile ünlenen Pelle Cass, son ve devam eden serisi “Kalabalık Alanlar”da hareket halindeki bedenler ile zaman kavramını bir araya getiriyor.

Kalabalık Alanlar, Crowded Fields, basketbolSerisinde sporculara odaklanan sanatçı, aynı spor alanında, aynı kadrajda ama farklı zamanlarda sporcuları görüntülüyor ve bu görüntüleri tek bir karede kolaj yaparak birleştiriyor. Böylece adeta spor alanının günlük hafızasını oluşturan kaotik ama büyüleyici kompozisyonlar elde ediyor.

İlginizi çekebilir:   Nahoko Kojima’dan muhteşem kağıt kesikleri

Kalabalık Alanlar, Crowded Fields, Pelle Cass,yüzmeFotoğraf çekimlerinde zaman atlamalı çekim tekniğini kullanan sanatçı, her bir kompozisyon için yaklaşık 40 saat boyunca bine yakın görüntü alıyor. Daha sonra çektiği yüzlerce hızlandırılmış fotoğraf arasından seçtiği görüntüleri tek bir karede topluyor. Kompozisyonunu oluştururken gerçekliği kaybetmemek için insanların yerlerini değiştirmiyor, üst üste gelen görüntüleri Photoshop’ta çok dikkatle temizliyor.

Fotoğraflar: © Pelle Cass / pellecass.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın