Kent duvarlarındaki çatlaklara sanatsal dokunuşlar

YORUM YAZIN 0
2496
Fotoğraf: thisiscolossal.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Duvar çatlaklarına yerleştirmeler - Urban Geode, boru içi
Fotoğraf: thisiscolossal.com

Amerikalı sanatçı Paige Smith, duvarlardaki çatlaklar, bir borunun iç kısmı veya terk edilmiş bir telefon kulübesi gibi kent içinde yıpranmış alanları kağıt veya reçineden yaptığı jeod benzeri heykelciklerle doldurarak, ilginç sokak yerleştirmeleri yapıyor.

Sanatsal olarak yaptığı işlerde kendini “A Common Name” yani “Ortak bir isim” adıyla tanımlayan Paige Smith, seçtiği isme uygun olarak kentlerin ortak alanlarına yerleştirmeler uyguluyor. Sanatçı, “Urban Geode – Kent Jeodları” adını verdiği uluslararası sokak sanatları projesi ile 2016 yılında en önemli ve önde gelen sokak sanatçıları arasında yer aldı.

Duvar çatlaklarına yerleştirmeler - Urban Geode, beton arası
Fotoğraf: thisiscolossal.com
Duvar çatlaklarına yerleştirmeler - Urban Geode, jeodlar
Fotoğraf: acommonname.com

Paige Smith, Urban Geode projesinde, kentlerdeki çatlakları ve çürümüş alanları kağıt veya reçineden yaptığı bazalt, andezit gibi volkanik kristal taşlara benzeyen jeod heykelcikleri ile dolduruyor. Projenin en çarpıcı yanı, alışılmadık yerlerde kent sakinlerinin karşısına çıkıyor olması. Jeod heykelciklerinden oluşan dolgulara, bir sokak duvarında, bir pencere kenarında, bir bahçe kapısında, mazgallarda, kırılmış atık su borularında rastlamak mümkün.

İlginizi çekebilir:   Kedilere oyun alanları
Duvar çatlaklarına yerleştirmeler - Urban Geode tuğla
Fotoğraf: acommonname.com

Smith, projenin ilk yerleştirmesini Los Angeles’taki bir binanın kırık tuğlası üzerinde yaptı. Tuğlanın şekline uygun olarak bir kalıp oluşturdu ve içini jeod heykelleri ile doldurdu.

Kent sokaklarındaki sessiz ve saklanmış alanları tercih eden Paige Smith, yerleştirmelerinin dünyaya serpiştirilmiş gizli inciler olduğunu söylüyor ve projesini eğlenmekle keşfetmek üzerine kurulu küresel bir hazine avına benzetiyor. Sanatçı, içlerinde İstanbul’un da bulunduğu dünyanın pek çok şehrinde yerleştirmeler yapıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın