Kentin gülümseten gözleri: Eyebombing

YORUM YAZIN 0
2922
Kentin gülümseten gözleri-Eyebombing
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Kentin gülümseten gözleri-Eyebombing., bacaGünümüzde kentler pek çok yaratıcı sanata ve fikre mekan oluşturuyor. Eyebombing de bunlardan biri; zeki, zararsız ve eğlenceli bir sokak sanatı.

Bir kaç yıldır pek çok kentte popüler hale gelen Eyebombing, kamusal alandaki cansız nesnelere “plastik oynar gözler” yapıştırmak anlamına geliyor. Amaç, sokaklara insani bir görünüm kazandırmak ve yoldan geçenleri gülümsetmek.

Yapıştırılan gözlerin mutlaka oynar göz olması ve yapıştırılan nesnenin bir kamusal alanda yer alması Eyebombing’in en önemli kurallarını oluşturuyor. Nesnelere canlıymış hissi vermesi için de gözleri yaratıcı ve zeki bir şekilde yerleştirmek gerekiyor.

İlginizi çekebilir:   Serpentine Galeri’nin yaz köşkleri

Kentin gülümseten gözleri-EyebombingBulgar sokak sanatçısı Vanyu Krastev de Eyebombing sanatına katılanlardan. Vanyu Krastev, bozuk metal, döşeme plakaları ve hatta duvarlardaki lekeler gibi farklı nesneleri kullanarak ilginç bir fotoğraf serisi yarattı.

Yapıştırdığı gözlerle etrafını saran cansız nesnelere ifade kazandıran sanatçı, amacının sokaklardan ve caddelerden geçen insanlara sıcak duygular hissettirmek olduğunu söylüyor.

Fotoğraflar: Vanyu Krastev

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın