Kentlerde sosyal alanlar yaratan sanatçı: Chat Travieso

YORUM YAZIN 0
2069
Chat Travieso, kentlerde sosyal alanlar, Kit-O-Cart
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Brooklynli tasarımcı Chat Travieso, kamusal alanlarda güçlü sosyal bağlar kuran eğlenceli ve işlevsel kent tasarımları ve kamusal sanat projeleri oluşturuyor.

Tasarımcı ve eğitimci olan Chat Travieso, kent sakinlerinin etkileşimde bulunduğu alanlarda görsel çarpıcılığa sahip, günlük gereksinimlere işlevsel çözümler getiren tasarımsal müdahalelerde bulunuyor.

Chat Travieso, kentlerde sosyal alanlar, Boogie Down Booth Çoğunlukla kentlerin kenar mahallelerini seçen sanatçı, kentin gelişmiş sosyal alanlarından yeterince faydalanamayan topluluklara hem sosyalleşebilecekleri hem de eğlenebilecekleri alanlar oluşturuyor. Projelerini mahalle sakinleriyle, işletmelerle ve topluluk gruplarıyla ortak çalışma yaparak hayata geçiren Chat Travieso, kentleri çoklu kullanım potansiyeline sahip yerler olarak değerlendiriyor ve şehirlerin kamusal alanlarının daha adil olarak kullanılması gerektiğini düşünüyor.

Kit-O-Cart, etkinlik römorku

Kit-O-Cart, kullanılmış bir römorku oturma ve etkinlik platformuna dönüştüren bir proje. Römorka yerleştirilmiş bir dizi ayarlanabilir tezgah, oturma alanı, masa gibi çeşitli formların oluşturulabilesini sağlıyor.

İlginizi çekebilir:   Savaşın ardında kalan evler

Chat Travieso, kentlerde sosyal alanlar, Kit-O-Cart projeTekerlekleri sayesinde istenilen yere götürülebilen römork, park yerlerinde halkın şehirle ve birbirleriyle etkileşimine yardımcı oluyor.

Her yerde oturun

Proje, çitler üzerine kurulmuş katlanabilir sokak mobilyalarından oluşuyor. Bina dışındaki kaldırımda oturan semt sakinlerden esinlenerek tasarlanan sandalyeler, özellikle yaşlıların günlük ihtiyaçlarına çözüm getiriyor.

Chat Travieso, kentlerde sosyal alanlar, her yerde oturunDaha açık bir şehir vizyonu öneren proje, kaldırımları sosyalleşmeyi sağlamlaştıracak önemli bir kamusal alan haline getiriyor.

Lovepost, aşk postanesi

Lovepost, dünyadaki farklı kökenden insanları birbirine bağlayan katılımcı bir tasarım kurulumu. Proje, aşka daha geniş ve daha radikal bir açıdan bakıyor.

Chat Travieso, kentlerde sosyal alanlar, Love PostKalp şeklindeki kioskta kartpostal dağıtan bir görevli bulunuyor. Ziyaretçiler üzerinde sevgi dolu bir mesaj yazılı olan kartpostalları tanımadıkları bir kişiye postalıyorlar. Sonuçta kioskun kurulduğu semtte yaşayanlar postadan bir kartpostal alıyor ve insanların arasında kesintisiz sevgi mesajları yayılmış oluyor.

Fotoğraflar: chattravieso.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın