Kentlere dantel kurulumlar

YORUM YAZIN 0
860
Kentlere dantel kurulumlar, NeSpoon, Sisak, Hırvatistan
Sisak / Hırvatistan
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Polonyalı sanatçı NeSpoon, çeşitli kent alanlarını dantel motifleri ile süsleyerek çarpıcı sanat eserlerine dönüştürüyor. Sokak sanatının küresel gücünü kullanarak dantelin geçmişte bırakılacak bir gelenek değil, tamamen modern bir zanaat olduğunu hatırlatmayı amaçlayan sanatçı, yerel tekstil geleneklerinden esin alıyor.

Kentlere dantel kurulumlar, NeSpoon, Belorado, İspanya
Belorado / İspanya

Oldukça popüler bir sokak sanatçısı olan NeSpoon, dünyanın pek çok kentinde hayata geçirdiği dantel motiflerinden oluşan kurulumları ile dantel sanatını yeniden canlandırmayı hedefliyor. İnsanların içgüdüsel olarak aradığı uyumun danteldeki simetri, düzen ve uyum ile örtüşerek iç dünyamızda olumlu duygular yarattığına inanan sanatçı, çalışmalarını “halka açık mücevherler” olarak adlandırıyor.

Kentlere dantel kurulumlar, NeSpoon, Favara, Sicilya
Favara / Sicilya

NeSpoon, kurulumları için daha çok terk edilmiş alanları ya da kaldırımlardaki çatlaklar gibi göze çarpan yıpranmışlıkları tercih ediyor. Bina cephelerindeki kurulumlarında ise mevcut mimariyle harmanlanan değil, binanın amacını ifade eden motifleri seçmeye özen gösteriyor. Seçtiği motifleri uygularken boya ve seramik dışında, üç boyutlu ve dantel dolgulu örümcek ağları da kullanıyor.

İlginizi çekebilir:   Guerlain Evi, parfüm kokulu efsanevi bina

Kadınlarla ilişkili bir sanat formu

NeSpoon, dantel tasarımlarında en çok Tibet mandalalarından, Fas seramiklerinden ve Kolomb öncesi yerli sanatından ilham alıyor. Kullandığı sanat formunun daha çok kadınlarla ilişkili olmasından dolayı, çalışmalarını kurulum yapacağı ülkelerdeki yerel halktan kadınlarla sürdürüyor.

Kentlere dantel kurulumlar, NeSpoon, işbirliği
NeSpoon, yerel halktan kadınlarla işbirliği yapıyor

Sanatçı, kadınlar arasındaki güçlü duygusal bağların ve sıcaklığın yaratım sürecine büyük bir itici güç ve metafor kazandırdığına inanıyor. İşbirliği yaptığı kadınlardan önce yerel ve orijinal düğüm yöntemlerini bulmalarını istiyor; farklı desenlere ve tasarımlara bakıp onu en heyecanlandıran motifi seçiyor. Kurulumlarında boya kullanacaksa büyük bir şablon çıkarıp grafiti ile birleştiriyor. Seramik dantelleri ise kendi elleriyle kilden üretiyor. Üç boyutlu kurulumlarda genellikle yerel halk ile işbirliği yapıyor.

Fotoğraflar: behance.net/NeSpoon

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın