Kevin Peterson’dan ‘Kentsel Masumiyet’

YORUM YAZIN 0
2814
Kevin Peterson'dan, Kentsel Masumiyet
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Kevin Peterson'dan, Kentsel Masumiyet serisiHiperrealist ressam Kevin Peterson, distopik kentsel alanlara yerleştirdiği çocuk ve vahşi hayvanların ayrıntılı resimlerini çizdiği ‘Urban Innocence / Kentsel Masumiyet’ serisi ile çürüyen kentlere rağmen, çocukların cesaretle sokakları keşfetmelerindeki masumiyeti vurguluyor.

Kevin Peterson, aşırı gerçekçi eserleriyle bilinen Amerikalı bir ressam. Sanatçı, sanat eğitiminin yanı sıra psikoloji eğitimi de aldı ve sosyal hizmet alanında yüksek lisans yaptı. Peterson’un psikoloji ve toplumsal dinamiklerine olan bu ilgisi, resimlerindeki temalarına da yansıyor.

Yıpranmış şehir görüntülerini masum konularla harmanlayan sanatçı kullandığı temalarda, kentsel yaşamın içinde var olan kısıtlama, tutsaklık, yalnızlık ve gerilime karşı iyimser ve barışçı bir umudu işliyor. Resimleri travma, korku ve yalnızlık ile yaşamak ve gelişmek için gereken gücü anlatıyor.

İlginizi çekebilir:   2018 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri - Mimarlık Kategorisi

Sanatçının ‘Kentsel Masumiyet’ adını verdiği serideki resimlerinin merkezinde terkedilmiş, çürüyen binalarla çevrili bir kent ortamında vahşi hayvanlara eşlik eden yalnız çocuklar yer alıyor. Çocuklar ve vahşi hayvanlar, sert kentsel çevrenin parçalanmasına eşlik eden arkadaşlar olarak barış içinde birlikte var oluyorlar. Bu etkileyici birliktelik, görsel olarak güçlü psikolojik temaları ortaya çıkarıyor. Yıpranmış ve kirlenmiş bir dünyaya karşın masum olan çocukların ve doğanın karşı duruşunu vurguluyor.

Fotoğraflar: kevinpetersonstudios.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın