Kil mobilyalar

YORUM YAZIN 0
2007
Kil mobilyalar, Maarten Baas
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Kil mobilyalar, Maarten Baas, Plain Clay, sandalyeÜnlü Hollandalı tasarımcı Maarten Baas’ın yeni koleksiyonu “Clay Furniture” için tasarladığı kil mobilyaların her biri tek ve benzersiz. Her parçayı kalıp kullanılmadan elle şekillendiriliyor.

2002 yılında Design Academy’den mezun olurken tasarladığı “Smoke” adlı mobilya serisi ile genç yaşta ciddi bir ün kazanan Maarten Baas, 2009’da Design Miami tarafından “Yılın Tasarımcısı” seçilerek, bu ödülü kazanan en genç tasarımcı unvanına da sahip oldu.

Maarten Baas’ın tasarım dünyasına hızlı bir giriş yapmasını sağlayan Smoke serisi, Milan, Londra ve Paris’teki fuarlarda sergilendi; müzeler ve koleksiyonerler tarafından satın alındı.

Mobilya tasarımında deneysel yaklaşımları tercih eden Maarten Baas, son serisinde kil ve çelik kullanıyor. Son derece ilginç ve benzersiz olan mobilyalara önce çelikten form veriliyor, sonrasında her biri sentetik kil ile elde kaplanıyor. Mobilyalar üretilirken imzalanıyor ve numaralandırılıyor. Böylece her parça benzersiz ve eşsiz oluyor. Görüntüleri ile oldukça otantik olan mobilyalar, gündelik kullanıma uygun olarak üretiliyor.

İlginizi çekebilir:   Fiddle Oak’ın devasa dünyası

Üç farklı konsept

Seride üç farklı konseptte tasarlanan koleksiyonlar yer alıyor. Piyasaya sürülen ilk seri olan Clay Classic, endüstriyel kilden yapılıyor. Parlak renklerle kaplanan geniş koleksiyonda anlık ve saf tasarımlar yer alıyor. Koleksiyon parçaları, Amsterdam ve Paris’teki önemli müzelerin koleksiyonlarında da sergileniyor.

Plain Clay, Groninger Müzesi’ndeki restoran için 2010 yılında tasarlandı. Mobilyalar halka açık bir mekanda yoğun olarak kullanılacağı için, kil malzeme olarak daha geliştirildi. Mobilyalar Clay Classic koleksiyonundaki gibi renklendirilip cilalanmadı; özel bir teknik uygulanarak pigmentlerle renk verildi.

Clay Furniture Specials ise Maarten Baas’ın Louis Vuitton ve Berluti gibi markalara özel tasarımlar yaptığı bir konsept.

Maarten Baas, Clay Furniture koleksiyonunu genişletmek için tasarımcılar Bertjan Pot ve Walter van Beirendonck’la işbirliği yapıyor ve tasarladığı mobilyalar Den Herder Üretim Tesisi tarafından üretiliyor.

Fotoğraflar: maartenbaas.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın