Kırk metrekarede mikro yaşam

YORUM YAZIN 0
2650
Kırk metrekarede mikro yaşam, mikro ev
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Kırk metrekarede mikro yaşam, mikro evKırk metrekarelik bir yaşam alanına sahip olan mikro ev, hem hafta sonları şehirden kaçmak isteyenlere hem de kentsel yaşamda dar alana sahip olanlara rahat ve ekonomik bir çözüm sunuyor. Prefabrik olan evler hızla inşa edilebiliyor ve isteğe göre genişletilebiliyor.

Brezilyalı mimar Felipe Campolina’nın tasarladığı ve “Refuge HT” olarak adlandırdığı mikro ev, çevresel ve sosyal konulara çözüm üreten bir inşaat sistemine sahip. Aşamalı olarak birleştirilebilen ve nakil için yeterli olabilecek yaşam alanlarını tanımlayan ev, temperli cam ve yağmur suyu depolama sistemi ile donatılmış. Böylece doğa üzerindeki etkiyi de en aza indiren bir yaşam alanı haline gelmiş.

İlginizi çekebilir:   Kahveniz "Van Gogh"lu mu olsun, "Edvard Munch"lı mı?

Üçgen bir forma sahip mikro modülün ana yapısında kullanılan küçük çelik profiller makasa benzeyen çelik bir iskelet oluşturuyor. Profiller prefabrike bloklarla birleşerek evi tamamlıyor. Yapı malzemesi olarak seçilen beton bloklar ve çelik borular hem evin maliyetini düşürüyor hem de her yerde kolaylıkla bulunan malzemeler oldukları için her bölgeye rahatlıkla uyum sağlayabiliyor.

Yan cephesi 45 derecelik bir açıyla yükselen mikro evin temeli 27 metrekarelik bir zemin üstüne oturuyor ve merdivenle bağlanan iki kata bölünüyor. Modül, farklı boyut ve şekildeki ek alanlarla her iki taraftan da genişletilebiliyor.

Fotoğraflar: behance.net/gallery/62614665/Refuge-HT

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın