Konut sıkıntısına çözüm: Tüp Ev

YORUM YAZIN 0
2669
Konut sıkıntısına çözüm: Tüp Ev, kente uygulanmış görünüm
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Konut sıkıntısına çözüm: Tüp Ev, binalar arasına uygulamaTüp evler, Hong Kong‘un uygun fiyatlı konut sorununa çözüm bulmak amacıyla düşük maliyetli ve istiflenebilir mikro evlere yönelik bir prototip olarak geliştirilmiş. James Law Cybertecture tasarım ofisi tarafından beton su borusu içine tasarlanan evlerin, binalar arasındaki boşluklara girmesi öngörülüyor.

Hong Kong, artan nüfusu, yükselen emlak fiyatları ve gittikçe azalan konut arazileri nedeniyle bir süredir büyük bir konut krizi yaşıyor. Yaşanan bu kriz, mimar ve tasarımcıları soruna çözüm üreten yeni projelere yönlendiriyor. OPod Tube Housing olarak adlandırılan Tüp Ev de bu deneysel projelerden bir tanesi. Projede yer alan Tüp Evler, özellikle ev satın alamayan gençler için uygun bir çözüm olarak görülüyor.

Konut sıkıntısına çözüm: Tüp Ev, genel çizimİki buçuk metre çaplı beton su borusu kullanılarak tasarlanan Tüp Evler, mikro yaşam sunan bir konut ünitesi öneriyor. Düşük maliyetle temin edilebilen borular evlerin kısa sürede inşa edilebilmesine olanak sağlıyor. 20 ton ağırlığındaki her bir ünite, standart bir orta boy vinç ile kolay bir şekilde yerleştirilebiliyor. Birbiri üzerine istiflenebilen evler, kentin farklı yerlerine yerleştirilerek hızla modüler bir konut topluluğuna dönüşebiliyor.

İlginizi çekebilir:   Kentlerde sosyal alanlar yaratan sanatçı: Chat Travieso

Konut sıkıntısına çözüm: Tüp Ev, üst görünümHenüz prototipi yapılmış olan evlerin iç alanı 9,2 metrekare. Sırlanmış ön panel pencere olarak kullanılıyor ve doğal ışığın içeri girmesine izin veriyor. Ek aydınlatma ise rafların altına yerleştirilmiş aydınlatma şeritleri ve duvara monte edilmiş bir lamba ile sağlanıyor.

Tüpün arka kısmında duş ve tuvalet içeren bir banyo bölmesi oluşturulmuş. Dairesel duvarlara altıgen fayanslar döşenmiş ve zemin drenaj sağlamak için çıtalı levhalarla kaplanmış.

İç alan donanımında bir veya iki kişinin rahatça yaşayabilmesini sağlayacak her şey düşünülmüş. Yatağa dönüşebilen bir kanepe, mini buzdolabı, mikrodalga fırın gibi yerden tasarruf sağlayarak içerideki alanı en üst düzeye çıkaran mobilyaların dışında, tüm elektrik ve iklimlendirme tesisatı ile internet de yer alıyor. Ayrıca ev içi kapılara akıllı telefonlarla kumanda etmek de mümkün.

3D çizimler: jameslawcybertecture.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın