Küçük ev hareketi

YORUM YAZIN 0
5374
Küçük ev hareketi
Fotoğraf: tinyhousegiantjourney.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Küçük ev hareketi, küçük ev genel görünüm
Fotoğraf: tinyhousegiantjourney.com

Küçük ev hareketi “Tiny House Movement”, küçük evlerde basit bir şekilde yaşamayı savunan mimari ve sosyal hareket için kullanılan bir tanım. “Küçük ev” standartları henüz kesinlik kazanmamış olsa da 46 metrekarenin altındaki bir konut genellikle “küçük ev” olarak kabul ediliyor.

Tekerlekler üzerindeki küçük evler, son 10 yılın ivme kazanan yaşam tercihleri arasında yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan hareket, diğer ülkelerde de oldukça fazla ilgi görüyor.

Küçük ev hareketi, küçük evler taşınabiliyor
Fotoğraf: tinyhousegiantjourney.com

ABD’de tek bir ailenin yaşadığı ev büyüklüğü ortalama 250 metrekare. Küçük ev hareketinde ise tek ailenin yaşaması için önerilen alan 46 metrekarenin altında.

Küçük ev hareketi, gökdelenler arasında
Fotoğraf: tinyhousegiantjourney.com

Artan popülarite

Küçük evler, ilk kez Jay Shafer tarafından popüler hale getirildi. Kısa sürede evleri tasarlayan, planlarını hazırlayan ve imal eden şirketler kuruldu.

2005 yılında Katrina Kasırgası’ndan sonra Marianne Cusato, 28,6 metrekarelik “Katrina Cottages” ismini verdiği küçük evler tasarladı. Evler, felaket bölgesine hoş bir çözüm getirmek için tasarlanmış olsalar da, tatil köyleri tarafından daha fazla ilgi gördüler.

2007-2008 yıllarında yaşanan mali kriz, daha ekonomik olmaları nedeniyle küçük ev hareketinin büyümesine neden oldu. Evler daha dikkat çeker ve cazip hale geldiler. Ancak yine de gayrimenkul işlemlerinin çok küçük bir bölümünü temsil edebildiler. Ev satın alanların sadece yüzde biri tercihini küçük evden yana kullandı.

Küçük evlerin popülaritesi, 2014 yılında yayınlanan seri televizyon şovları Tiny House Nation ve Tiny House Hunters ile medya kapsamını genişleterek arttı.

Daha ucuz, daha ekolojik

Küçük evler, vergiler, ısıtma, bakım ve onarım giderleri açısından daha büyük evlerden daha ucuzdur.

İlginizi çekebilir:   Kurak iklimler için yağmur suyu toplayan iç bükey çatılar

Kendi evini inşa etme olanağı, tekerlekli olmaları nedeniyle istenilen yere taşınabilme kolaylığı küçük evleri cazip hale getirmektedir. Ayrıca, küçük evlerin tasarımında yerden tasarruf etmek için pek çok teknolojik gelişme ve ekolojik çözümlerden yararlanılmaktadır.

Küçük ev hareketi, iç
Fotoğraf: tinyhousegiantjourney.com

Maliyetleri yaklaşık 20.000 ile 50.000 dolar arasında değişen küçük evlerin yapımlarında geleneksel yapı teknikleri ve malzemeleri kullanmakta ve estetik olarak daha büyük evlere benzemektedirler.

Küçük evler, aynı zamanda yaşlı akrabalar, yalnız yaşamak isteyen çocuklar veya misafirler için yardımcı konut olarak da işlev görmektedir.

Küçük ev hareketi, ABD Olympia'da bir küçük ev
Fotoğraf: Tammy

Örgütlenme

Küçük evlerin yaşam tercihi arasına girişi, hem amatör hem de profesyonel inşaatçıların hızla artmasına neden oldu. Bu durum, küçük ev profesyonelleri arasında özellikle emniyet konusunda endişelere yol açtı. 2013 yılında, etik ticari uygulamaları teşvik etmek ve tekerlekli küçük evlerin inşası için rehber hizmet sunmak amacıyla Küçük Ev İnşaatçıları Birliği kuruldu.

2015 yılında ise, küçük evlerin resmi bir yaşam mekanı olarak yerel yönetim kurumları tarafından kabul edilmesine yönelik yasal düzenlemelerin hayata geçirilebilmesi için Tiny House Association yani Amerikan Küçük Ev Birliği kuruldu.

Sorunlar ve engeller

Küçük ev hareketinin büyümesinin önündeki en büyük engellerden biri de yaşamak için bir yer bulma zorluğudur.

Tekerlekli küçük evler “karavan” olarak sınıflandırılmaktadır. Ancak, küçük evlerin karavanlar gibi geçici bir yaşam için değil, daimi ikametgah olarak kabul edilmeleri gerekmektedir. En önemli yasal sorunlar bu konudan kaynaklanmaktadır.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın