Küçük insanlar kent sokaklarında

YORUM YAZIN 0
1370
Küçük insanlar kent sokaklarında, Slinkachu, Tekne yarışı
Tekne yarışı / Küçük İnsanlar Projesi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

İngiliz sanatçı Slinkachu, on yılı aşkın bir süredir dünyanın dört bir yanındaki kentlerin sokaklarını minyatür insan figürleri ile donatıyor. Kamu alanlarına halkın bulması için bıraktığı minyatür figürler “Küçük İnsanlar Projesi” olarak tanınıyor.

Slinkachu, 2006 yılından bu yana, dünyanın pek çok kentinde özgün sokak sanatı kurulumları yapıyor. Sanatçı, minyatür figürlerle yaptığı kurulumlarında büyük bir şehirde yaşamanın yalnızlığını, kaybolmuşluğunu ve melankolisini mizahi bir dille yansıtmayı amaçlıyor. Çalışmalarında kullandığı küçük insan figürlerinin kent halkı ile empati kurmalarını ve etkileşim içinde olmalarını istiyor. Bu nedenle de kurulumlarını kentlerin farklı ve beklenmedik alanlarına yerleştirerek insanların keşfetmelerini sağlıyor.

Kurulumlarında kullandığı minyatür insan figürlerini boyasız olarak satın alan sanatçı, her birini anlatmak isteği hikayeye uygun olarak boyuyor ve tasarladığı sahnelere yerleştirebilmek için gerektiğinde kesiyor. Sahne malzemesi olarak kullanmak için ise şişe kapağı, raptiye, tenis topu gibi çok sayıda nesne topluyor ve nesneleri yaratıcı bir şekilde kurulumlarında kullanıyor. Slinkachu, kurduğu her sahneyi minyatür bir film seti gibi düşünerek tasarlıyor. Sahnelerini kurarken bir nesnenin küçük bir insana nasıl görüneceğini hayal ediyor. Örneğin duvardaki bir deliği mağara, bir su birikintisini ise göl olarak kullanabiliyor.

İlginizi çekebilir:   Kaldırımlara düşen mizahi gölgeler

Slinkachu’nun kurulumları, toplandıktan sonra pek çok galeri ve müzede de sergileniyor. Ayrıca, sanatçı kurulumlarını fotoğraflayarak “Kentte Küçük İnsanlar”, “Büyük Kötü Şehir” ve dünya çapında toplamda 300.000’den fazla kopya satmış olan “Global Model Köyü” isimli üç kitabında toplamış durumda.

Fotoğraflar: slinkachu.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın