Kurak iklimler için yağmur suyu toplayan iç bükey çatılar

YORUM YAZIN 0
2356
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

İran merkezli BMDesign Studios, İran gibi kurak iklimlerde yağmur suyunun toplanabilmesi amacıyla kaseye benzeyen bir içbükey çatı sistemi geliştirdi. Tasarım, dik yamaçlı çift çatı sisteminden oluşuyor.

İç bükey çatı sistemi
Kaynak: BMDesign Studios

İran’ın da içinde bulunduğu coğrafi bölge, dünya ortalamasının üçte birinden daha az yağış alıyor. Buharlaşma ise dünya ortalamasından üç kat daha fazla. Bu olumsuz koşulları en aza indirmek üzere tasarlanan içbükey çatı sistemi, en küçük miktarda yağmur suyunun bile buharlaşmadan önce hasat edilmesine olanak sağlıyor.

Sistemin dış kabuğu sadece yağmur suyu toplamakla kalmıyor, aynı zamanda ek gölgelendirme yaparak havanın iç kabukta serbestçe hareket etmesini sağlıyor. Böylece çatı bir soğutma mekanizması işlevi de görmüş oluyor. Toplama sistemlerine bağlanan rezervuar ise bina duvarları arasına yerleştiriliyor ve suyun ısı depolama kapasitesinden dolayı iç mekanların sıcaklık dalgalanmalarının kontrol edilmesini sağlıyor.

İlginizi çekebilir:   Miguel Chevalier’den Çin ilkbaharı
İç bükey çatı sistemi
Kaynak: BMDesign Studios

923 metrekare içbükey çatı alanlı bir yapıda, 28 metreküp suyun toplanabileceği ve yaklaşık yüzde 60’lık bir verimlilik sağlayacağı tahmin ediliyor. Sistem için yapılacak daha fazla araştırma ve geliştirme ile bu verimliliğin en üst düzeye çıkarılabileceği ön görülüyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın