Margaret Courtney-Clarke’ın objektifinden kuraklık

YORUM YAZIN 0
1937
Margaret Courtney-Clarke Haziran 2015
Erongo Bölgesi, Namibya / Haziran 2015
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Margaret Courtney-Clarke portreMargaret Courtney-Clarke, dünya çapında bir fotoğraf sanatçısı. “Cry Sadness into the Coming Rain – Gelen Yağmurun Hüznüyle Ağlamak” ismini verdiği son projesi için çektiği fotoğraflarla, doğduğu ülke olan Namibya’daki kuraklığı sergiliyor.

Margaret Courtney-Clarke, 1949 yılında Namibya’da doğdu. Güney Afrika’da sanat ve fotoğraf eğitimi aldıktan sonra, İtalya, ABD ve Afrika kıtasında fotoğrafçı olarak çalıştı. Sanatçı, çok sayıda ödüllü kitap üretti, fotoğrafları dünyanın pek çok ülkesinde sergilendi.

Odağına aldığı Afrika kıtasında çektiği Afrika Kadınları Sanatı üzerine yaptığı üçleme olan Ndebele (1986), Afrika Tuvali (1991) ve Imazighen (1996) projesi ile büyük ilgi topladı. Üçlemedeki fotoğrafların yer aldığı kitaplar beş dile tercüme edildi ve çok sayıda baskısı yapıldı.

İlginizi çekebilir:   Eski araçlara yeni işlev

Cry Sadness into the Coming Rain

Sanatçının 2014 – 2017 yılları arasında Namibya’nın çeşitli bölgelerinde çektiği fotoğraflardan oluşan proje, Courtney-Clarke’ın hayatındaki yeni bir aşamaya işaret ediyor. Sürekli yaşamak üzere Namibya’ya dönen sanatçı, bir zamanlar ona çok tanıdık gelen peyzajın hızlı bir dönüşüme uğradığını ve kendilerine daha iyi bir yaşam arayan Namibyalıların kentlere göç ettiklerini görür. Projesini üzüntü duyduğu bu değişim üzerine kurgulayan Courtney-Clarke, bir yandan insanlık onuru ararken, diğer yandan kuraklıkla savaşan topraklardaki barınak arayışına ve zor koşullardaki yoksulların yaşamına odaklanıyor.

Fotoğraflar: margaret-courtney-clarke.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın