Mark Reigelman’dan etkileyici kurulumlar

YORUM YAZIN 0
1757
Mark Reigelman’dan etkileyici kurulumlar
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Mark Reigelman’dan etkileyici kurulumlar, Upriver-DownriverNew York’lu sanatçı Mark Reigelman, kamusal alanlarda yaptığı sanatsal müdahaleler ile kentteki ortak bilinci artırmayı hedefleyen kurulumlarıyla tanınıyor.

Heykeltıraş ve endüstriyel tasarımcı olan Mark Reigelman, çalışmalarında formun ve materyalin alışılagelmiş kullanım ve niteliklerini sorgulayarak nesneleri ve alanları kendi yorumuyla yeniden tanımlıyor.

Üretim sürecine detaylı bir araştırma ve dokümantasyonla başlayan sanatçı, yerel mimari, insan etkileşimi, coğrafi özellikler ve sivil tarih konularını inceleyerek halkın birbiriyle etkileşimde bulunma yollarını ve ortamlarını keşfediyor. Mark Reigelman böylece, kamuya açık alanlarda yapıyor olduğu kurulumlarla, tipik kentsel yerleşimlere meydan okuyor ve kent manzarası içinde insan kimliğini vurguluyor.

Mark Reigelman’ın kurulumlarından bir çoğu “en iyi sanat projeleri” arasında yer alıyor.

Toplantı evi

Boston’daki kuruluma, bölgenin ilk sömürge yerleşimcilerinin basit mimarisi esin kaynağı olmuş. Geleneksel malzemeler ve teknikler kullanılarak imal edilen çimene batmış görünümdeki ev, kentin peyzajındaki akışkanlığı vurguluyor ve kent sakinlerini geçmişi keşfetmeye teşvik ediyor.

Mark Reigelman’dan etkileyici kurulumlar, Toplantı evi

Büyük piknik alanı

Amerikan sosyal hayatında önemli bir yeri olan pikniği sadece aile veya arkadaşlarla değil, yabancılarla da etkileşimli olarak yaşayabilmek amacıyla yapılan kurulum, insanların ve fikirlerin kavramsal olarak birleştiği modüler bir birim oluşturuyor.

İlginizi çekebilir:   Crystal Ship Festivali

Mark Reigelman’dan etkileyici kurulumlar, Büyük piknik alanı

Nidosilla

Meksika’da bir zamanlar dökümcü işçilerinin katıldığı bir okul olan, günümüzde ise kamusal yeşil alan olarak kullanılan Fundidora Parkı’na yerleştirilen kurulum, sanayi ve doğa arasındaki kontrastı yakalamak amacıyla anıtsal bir heykel olarak tasarlanmış.

Mark Reigelman’dan etkileyici kurulumlar, Nidosilla

Okuma yuvası

Cleveland Halk Kütüphanesi girişine yerleştirilen kurulum, büyüme, toplum ve bilgiyi sembolize ediyor. Yapımında 10 binden fazla atılmış ahşap tahta kullanılmasının nedeni ise, atık ahşap toplama sürecinde topluluk kavramını güçlendirmek ve kütüphanenin herkes için bir kaynak olduğunu vurgulamak.

Mark Reigelman’dan etkileyici kurulumlar, Okuma yuvası

Merdiven kareleri

New York Brooklyn Belediye Binası’nın merdivenlerine yerleştirilen kare formundaki mobilyalar, kentteki insanlar için dinlenmek, yemek yemek hatta caddedeki insanları izlemek gibi amaçlara hizmet ederek etkileşimli bir kamusal alan yaratıyor.Mark Reigelman’dan etkileyici kurulumlar, Merdiven kareleri

Fotoğraflar: markreigelman.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın