Miguel Chevalier’den Çin ilkbaharı

YORUM YAZIN 0
2087
Miguel Chevalier Su Lilyumları genel
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Miguel Chevalier Hayal Bahçeleri pencereDijital ve sanal sanatın öncülerinden olan Miguel Chevalier, kentler için sanal gerçeklik kurulumları tasarlıyor. Son olarak, Şanghay’da baharın gelmesini kutlayan üç anıtsal kurulum oluşturdu.

Sanatsal ifade aracı olarak bilgisayar teknolojisini kullanan Fransız sanatçı, oldukça süslü olan yerleştirmelerinde daha çok doğa ve sanat tarihinden ilham alıyor. Çocukluk yıllarında babasının Latin Amerika tarihi ile ilgili yazdığı tez sürecinden oldukça etkilenmiş olan Miguel Chevalier, o dönemde yaşamlarına giren sanatçıların ve içinde bulundukları entelektüel çevrenin sanatsal gelişimine büyük katkı sağladığını söylüyor.

Pek çok ödül sahibi olan sanatçının, farklı şehir ve ülkelerde müzeler, sanat merkezleri, galeriler ve kamusal alanlar için ürettiği etkileşimli dijital yerleştirmeleri bulunuyor.

Çin ilkbaharı

Sanatçı son olarak, Şanghay’daki Jing An Kerry Merkezi için baharın gelmesini kutlayan “Love in Bloom” isimli bir yerleştirme oluşturdu. Love in Bloom’da üç anıtsal kurulum yer alıyor: Dijital Su Lilyumları, Rüya Bahçeleri ve Trans Doğalar.

Miguel Chevalier Su Lilyumları
Dijital Su Lilyumları kurulumu

Dijital Su Lilyumları, gün batımından sonra Jing An Kerry Centre’da, Mao’nun eski evinin yanında oluşturulan sanal interaktif bir bahçe. Bahçede, su lilyumları, orkideler, kamelya ve şeftali ağacı çiçekleri gibi Çin’de ilkbaharı sembolize eden zengin çiçek çeşitleri bulunuyor.

İlginizi çekebilir:   Küçük ev hareketi

Dijital izlenimciliğin yeni bir biçimini sunan ve 600m²’lik bir alana yayılan bahçe, her seferinde kendini yeniliyor ve kızıl ötesi sansörler sayesinde üzerinde dolaştıkça yeni bahçeler oluşturuyor.

Miguel Chevalier Hayal Bahçeleri
Hayal Bahçeleri kurulumu

Hayal Bahçeleri, yine Jing An Kerry Merkezi’ndeki cam köprülerin ikisini, yarı saydam görüntülerle zengin ve büyük renkli vitray pencerelere dönüştürüyor. Gün boyunca, yumuşak ışık ve renk zenginliği zemin ve tavan üzerine yansıyor ve ziyaretçileri kucaklayan büyülü bir ortam yaratıyor. Gece ise, asma köprüler dışarıdan birer sihirli fener izlenimi veriyor.

Miguel Chevalier Trans Doğalar
Trans Doğalar kurulumu

Son kurulum olan Trans Doğalar, Jing An Kerry Centre tünelini, gizemli ve yemyeşil bir bahçeye dönüştürüyor. Duvarlara ve zemine yansıtılan çiçek tarlaları ve parlak formlar doğanın uyanıp canlanmasını simgeliyor.


Fotoğraflar: miguel-chevalier.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın