Mimari film ve belgeseller

YORUM YAZIN 2
9753
Mimari belgesel filmler, mimar biyografileri ve mimarlık
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Başlıca mimari film ve belgeselleri listeleyerek bir arşiv oluşturmak istedik. Belgesel filmler, mimarlık dünyasının kapılarını halka açması ve önemli mimarları tanıtması açısından çok yararlı bilgi kaynakları oluşturuyor.

İçlerinde dünyaca ünlü mimarların biyografileri, mimarlarla röportajlar, önemli mimari eserlerin incelemeleri, mimari akımlar, dünyanın farklı bölgelerinden ilginç mimari uygulamalar ve mimarlıkla ilgili daha bir çok farklı konuda film var. Sizler de yorumlarınızla listeye katkıda bulunabilirsiniz.


The belly of an architect

The Belly of An Architect
Mimarın Göbeği

Yönetmen: Peter Greenaway
Senaryo: Peter Greenaway
Oyuncular: Brian Dennehy, Chloe Webb, Lambert Wilson
119 dakika / Drama / 1987

Amerikalı bir mimar olan Stourley Kracklite, eserleri ve mimari tarzı ile kendisini de çok etkilemiş Fransız mimar Etienne-Louis Boullée’ye adanmış bir serginin küratörlüğünü yapmak için Chicago’dan Roma kentine gelir…

Filmi yazan ve yöneten Peter Greenaway, yaşamın akışı, insanlar, ilişkiler, mimari tasarım ve inşa edilmiş yapılar gibi ögelerle imgesel bağlantılar kurarak, zamana ve değişime dair derin bir hikâye anlatıyor.

The Belly of An Architect filminin fragmanı


Sketches of Frank Gehry, Mimar Frank Gehry’nin eskizleriSketches of Frank Gehry
Frank Gehry’nin Eskizleri

Yönetmen: Sydney Pollack
83 dakika / Belgesel, biyografi / 2005

Aynı zamanda kendisinin eski bir arkadaşı olan ünlü yönetmen Sydney Pollack tarafından yönetilen film ünlü mimar Frank Gehry’nin hayatını ve çalışmalarını konu alıyor. Gehry’nin yaşamına dahil olan kişilerle röportajlar da içeren yapım, mimarın tasarladığı yapılar ve yaptığı eskizleri de içeriyor.

Sketches of Frank Gehry filminin fragmanı


Medianeras, Sidewalls filmiMedianeras (Sidewalls)
Yan Duvarlar

Yönetmen: Gustavo Taretto
Senaryo: Gustavo Taretto
Oyuncular: Javier Drolas, Miguel Dedovich, Pilar López de Ayala
95 dakika / Komedi, drama / 2011

Büyük şehirlerdeki büyük binalarda evler birbirine yapışıktır ve ortalarındaki bir duvarla birbirinden ayrılmaktadır. Evlerde yaşayanlar için yan duvar olan bu orta duvar evleri olduğu kadar insanların iletişimini de bölmektedir. Yan yana iki dairede yaşayan Martin ve Marianna, aynı duvarı paylaşan komşular olmalarına rağmen hiç karşılaşmamışlardır. Yönetmen bu iki karakterin hikayelerinden yola çıkarak modern toplumun sorunlarını ortaya koyuyor.

Sidewalls filminin fragmanı


Koyaanisqatsi: Life Out of Balance, Dengesiz Hayat Koyaanisqatsi: Life Out of Balance
Dengesiz Hayat

Yönetmen: Godfrey Reggio
Senaryo: Ron Fricke, Michael Hoenig, Godfrey Reggio, Alton Walpole
86 dakika / Belgesel / 1982

Godfrey Reggio’nun Qatsi Üçlemesi’nin ilk filmi olan Koyaanisqatsi, Hopi (Arizona’da yaşayan bir Kızılderili kabilesi) dilinde ‘dengesiz hayat’ anlamına geliyor.

Üçlemenin diğer filmleri ise Powaqqatsi ve Naqoyqatsi. Görüntü yönetmenliğini Baraka filminin yönetmeni Ron Fricke’in, müziklerini Philip Glass’ın yaptığı Koyaanisqatsi filminde doğa ile şehirlerdeki yaşamın farklılığı üzerinden insanın kendisi dahil tüm canlılar için yarattığı dengesiz hayat anlatılmaktadır. Doğadan görüntülerle üretim, tüketim, teknoloji, mimari gibi pek çok konuda çekilen görüntülerin kurgusundan oluşan filmde oyuncu veya diyalog bulunmuyor.

Filmin web sitesi: https://www.koyaanisqatsi.org/

Koyaanisqatsi filminin fragmanı


The Competition, Yarışma mimari belgesel filmThe Competition
Yarışma

Yönetmen: Angel Borrego Cubero
Senaryo: Angel Borrego Cubero
99 dakika / Belgesel, komedi, drama / 2013

Andorra Ulusal Sanat Müzesi’nin mimari tasarımı için açılan yarışma dünyanın en önemli mimarları arasında çekişmelere sahne oluyor. Frank Gehry, Jean Nouvel, Zaha Hadid, Dominique Perrault, Norman Foster gibi mimarların katıldığı yarışmanın belgeseli çağdaş mimarinin dramatik anlarını kayıt altına alıyor.

Filmin web sitesi: https://www.thecompetitionmovie.com/

The Competition filminin fragmanı


Eames: The Architect & The Painter
Eames: Mimar ve Ressam

Yönetmenler: Jason Cohn, Bill Jersey
Senaryo: Jason Cohn
85 dakika / Belgesel, biyografi / 2011

Amerikalı ünlü tasarımcılar Charles Eames ile eşi Ray Eames ve kendilerinin tasarım ofisini anlatan film, biyografik bir belgeseldir. Tasarım, mimari, resim, fotoğraf alanlarında yaptıkları çalışmalarla pek çok tasarımcı ve sanatçıya ilham kaynağı olan Charles ve Ray Eames’in hikayeleri, eski fotoğraflar ve pek çok röportajla desteklenerek ilgi çekici bir film haline gelmiş.

Eames: The Architect & The Painter filminin fragmanı


In exchange for five apartments and one shop, mimari belgesel filmIn exchange for five apartments and one shop!
Beş daire ve bir dükkân karşılığı

Yönetmen: Giannis Skopeteas
Senaryo: Dimitris Filippidis, Giannis Skopeteas
110 dakika / Belgesel / 2005

Orijinal ismi ‘Gia pente diamerismata kai ena magazi’ olan belgesel film kat karşılığı arsa değişiminin Yunanistan’da, özellikle de Atina ve Pire’nin mahallelerinde yol açtığı değişimi gösteriyor. Bu sistemde arsa sahibi arsasını müteahhite çok katlı bir apartman yapması için vermekte, karşılığında ise belirli sayıda daire ve dükkân almaktadır. Apartmanın kalan daire ve dükkanları ise müteahhitin olmaktadır. Son yıllarda Türkiye’deki büyük şehirlerde özellikle de İstanbul’da sıklıkla uygulanan bu yöntem nedeniyle mahalleler çok kısa sürelerde çok ciddi bir değişime uğramaktadır.

Filmin IMDB linki: https://www.imdb.com/title/tt1564794/


The Infinite Happiness, mimar Bjarke Ingels belgeseliThe Infinite Happiness
Sonsuz Mutluluk

Yönetmenler: Ila Bêka, Louise Lemoine
85 dakika / Belgesel / 2015

Mimar Bjarke Ingels’in tasarladığı Kopenhag’da bulunan 8 şeklindeki ‘8 House’ binası ev konseptini yeniden tanımlayan modern apartmanlar, mağaza ve ofislerden oluşan bir kompleks. Aile yaşamı ve sosyal yaşamı bir araya getiren yapı, kentsel bir mahallenin çeşitli bileşenlerini barındırıyor. Pek çok farklı bileşene sahip bu dokuz katlı yapıda yaşayanlar bisikletleri ile tüm katları dolaşabiliyorlar. Film, mimarı Bjarke Ingels’a pek çok ödül kazandıran bu özel projenin tamamen yaşamsal tarafına odaklanıyor. Bu mahalle olarak tanımlanabilecek özel yapının sakinlerinin hayatlarından kesitler sunan film, mimariye başka bir açıdan bakarak, tasarlanan yapıyı onu kullananların gözünden anlatıyor.

Filmin web sitesi: http://www.bekalemoine.com/infinite_happiness.php

The Infinite Happiness filminin fragmanı


The Architect - Mimar filmiThe Architect
Mimar

Yönetmen: Jonathan Parker
Senaryo: Catherine DiNapoli, Jonathan Parker
Oyuncular: Parker Posey, James Frain, Eric McCormack
95 dakika / Komedi, drama / 2016

The Architect (Mimar), bir çiftin hayallerindeki evi tasarlamak üzere anlaştıkları modernist bir mimarla tüm tasarım ve yapı sürecinde yaşadıklarını konu alan komedi-dram tarzında bir film. Bir mimar için tasarım ve sanat arasındaki farkı sorgulayan filmin sonunda bakalım ortaya çiftin yaşamayı hayal ettiği bir ev mi çıkacak yoksa mimarın hayal ettiği bir sanat şaheseri mi?

The Architect filminin fragmanı


My architect. A Son's Journey Mimar Louis Kahn mimari filmMy Architect. A Son’s Journey
Benim Mimarım. Bir Oğulun Yolculuğu

Yönetmen: Nathaniel Kahn
116 dakika / Belgesel, biyografi / 2003

20. yüzyılın en önemli mimarlarından biri olan ve 1974 Mart’ında New York’da bir metro istasyonunun tuvaletinde ölü bulunan Louis Kahn‘ı ve mimari eserlerini anlatan bir belgesel. İçinde yaşadığı modernist dönemin tabularına meydan okuyan Louis Kahn, antik ören yerleri, Rönesans, DNA ve temel geometriden esinlenen eserler ortaya koydu. ‘Benim mimarım’ filminin yaratıcısı ise ünlü mimarın terk ettiği gayri meşru oğlu Nathaniel Kahn. Yönetmen, onu terk eden babasını aradığı ve anlamaya çalıştığı kendi hikayesiyle, başarılı mimarın çalışmalarını ve kişisel yaşamını birleştiriyor.

Filmin web sitesi: http://www.myarchitectfilm.com/

My Architect filminin fragmanı


Visual Acoustics - Görsel Akustik mimari fotoğraf belgeselVisual Acoustics
Görsel Akustik

Yönetmen: Eric Bricker
Senaryo: Eric Bricker, Phil Ethington
83 dakika / Belgesel, biyografi / 2008

Dünyanın en iyi mimari fotoğrafçılarından biri olan Julius Shulman’ın yaşamı ve fotoğraf kariyerini anlatan belgeseli Dustin Hoffman seslendirmiş. Özellikle 1930 sonrası Amerikan mimarisinin gücünü gösteren sıradışı fotoğraflarıyla tanınan Julius Shulman, Frank Lloyd Wright, Richard Neutra, John Lautner ve Frank Gehry gibi ünlü mimarların eserlerini de görüntülemiştir.

Filmin web sitesi: http://www.juliusshulmanfilm.com/

Visual Acoustics filminin fragmanı


REM: Mimar Rem Koolhaas BelgeseliREM: Rem Koolhaas Documentary
REM: Rem Koolhaas Belgeseli

Yönetmen: Tomas Koolhaas
75 dakika / Belgesel / 2016

Mimarın rolünü neredeyse yeniden tanımlayan Rem Koolhaas, mimari dünyanın en önemli isimlerden biridir. Mimar Koolhaas’ın oğlu olan yönetmen Tomas Koolhaas, 3 yıl boyunca dünyanın çeşitli yerlerindeki mimari eserlerinin peşinde babasını takip etmiştir. Yönetmen, bu süreçte Rem Koolhaas’ın sıradışı yaratıcılığına tanıklık etmenin yanında mimari eserlerini içinde yaşayanların gözünden de görme şansı yakalamıştır.

Filmin web sitesi: https://www.remdocumentary.com/

REM: Rem Koolhaas Documentary filminin fragmanı


Great Expectations - Büyük Beklentiler - Vizyoner mimarinin tarihine bir yolculuk, mimari belgeselGreat Expectations
A journey through the history of visionary architecture
Büyük Beklentiler – Vizyoner mimarinin tarihine bir yolculuk

Yönetmen: Jesper Wachtmeister
Senaryo: Jesper Wachtmeister
52 dakika / Belgesel / 2007

Belgesel, 20. yüzyıldaki mimariye farklı kapılar açan sıradışı mimari eserler üzerinden tarihi bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Le Corbusier, Oscar Niemeyer, Peter Cook, Buckminster Fuller, Moshe Safdie, Antti Lovag, Paolo Soleri, Peter Vetsch ve Jacque Fresco’nun eserleri üzerinden son yüzyılın mimarlık tarihini yorumlayan filmde gerçekleşmemiş projelerin de animasyonla canlandırmaları yer alıyor.

Great Expectations filminin fragmanı


Kochuu, Japon mimarisi, mimarlık belgesel filmKochuu

Yönetmen: Jesper Wachtmeister
Senaryo: Jesper Wachtmeister
52 dakika / Belgesel / 2003

Kochuu, köklü Japon geleneklerinden gelen modern Japon mimarisi hakkında çarpıcı görüntüleri ile etkileyici bir belgesel. Birçok Japon mimarın görüşüne de yer veren film, modernlik ile geleneksellik, doğa ile beton, bahçeler ile yüksek teknolojili alanlar gibi farklılıklar arasında kendine has yollar bularak geçmişin felsefesi ile modern insanın vizyonunu birleştiren Japon mimarisini anlatıyor.

Filmin web sitesi: http://www.solarisfilm.se/portfolio/kochuu/

Kochuu filminin fragmanı


Mimar Norman Foster mimari belgesel filmHow Much Does Your Building Weigh, Mr Foster?
Binanızın Ağırlığı Ne Kadar Bay Foster?

Yönetmenler: Carlos Carcas, Norberto López Amado
Senaryo: Deyan Sudjic
78 dakika / Belgesel, biyografi / 2010

Film, dünyanın önde gelen mimarlarından Norman Foster’ın yaşam kalitesini tasarım yoluyla iyileştirme arayışına ve bu yolda yılmadan yaptığı çalışmalara odaklanıyor.

How Much Does Your Building Weigh, Mr Foster? filminin fragmanı


If You Build It - Eğer İnşa Edersen mimari belgesel filmIf You Build It
Eğer İnşa Edersen

Yönetmen: Patrick Creadon
85 dakika / Belgesel / 2013

Belgeselde, lisede uygulanan yenilikçi ve tasarım temelli bir eğitim programının işleyişini 1 yıl boyunca gözlemleyebiliyoruz. Program dahilinde lise öğrencileri bir çiftçinin satış standını önce mimari olarak tasarlar sonrasında da 16 hafta süren inşaatı hiç profesyonel destek almadan tamamlarlar. Filmin ismi, 1989 yapımı ‘Düşler Tarlası’ filminde geçen “Eğer inşa edersen, o gelecektir” repliğinden esinlenilerek verilmiştir.

If You Build It filminin fragmanı


Garbage Warrior, earthship mimarının belgesel filmiGarbage Warrior
Çöp Savaşçısı

Yönetmen: Oliver Hodge
86 dakika / Belgesel / 2007

Belgeselde, Earthship (Yeryüzü gemileri) mimari tarzını bulup geliştiren mimar Mike Reynolds’ın hikayesi anlatılıyor. Bir yandan mimarın bu yeni ekolojik mimari yaklaşımı geliştirme hikayesi bir yandan da evlerin yapıldığı bölgenin mevcut yasalarına karşı verilen mücadele anlatılıyor. New Mexico, Taos’da bir Earthship topluluğu oluşturan ve birçok Earthship tasarlayıp inşa eden Mike Reynolds, bölgenin inşaat kurallarına uymayan yapılara izin almak için uğraşıyor.

Earthship evleri, kendini ısıtan, kendi suyunu sağlayan, kendi yiyeceklerini yetiştiren, pahalı bir teknolojiye ihtiyaç duymayan, atıklarını kendisi geri dönüştüren, kendi güç kaynağına sahip evler. Her bölgeye ve ileri düzeyde teknik bilgiye ihtiyaç duymadan inşa edilebiliyorlar. Ve neredeyse tamamen, atık ve doğal malzemelerden yapılıyorlar.

Filmin web sitesi: http://www.garbagewarrior.com/

Garbage Warrior filminin fragmanı


Mimar Tadao Ando belgesel mimarlık filmiTadao Ando: From Emptiness to Infinity
Tadao Ando: Boşluktan Sonsuzluğa

Yönetmen: Mathias Frick
Senaryo: Mathias Frick
51 dakika / Belgesel / 2013

Belgesel film, mimarinin en prestijli dört ödülünü de (the Pritzker, Carlsberg, Praemium Imperiale, Kyoto Prize) kazanan mimar Tadao Ando’nun çalışmalarını ve tasarım süreçlerini anlatıyor. Eserlerinin arkasındaki ilham ve motivasyon kaynaklarını ünlü mimarın ağzından dinliyoruz.

Tadao Ando: From Emptiness to Infinity filminin fragmanı


Mimar I.M. Pei’nin, en önemli mimari eserleri belgesel filmiFirst Person Singular: I.M. Pei

Yönetmen: Peter Rosen
90 dakika / Belgesel / 1997

Mimar I.M. Pei’nin, en önemli mimari eserlerini anlattığı belgeselde yapıların iç ve dış mekân görüntüleri de yer alıyor. I.M. Pei’nin filmde yer verilen mimari tasarımları, Paris’teki Louvre’a yapılan ekleme, Washington D.C.’deki Ulusal Sanat Galerisi’nin doğu kanadı ve Dallas, Teksas’taki Meyerson Senfoni Merkezi gibi ünlü eserleri. Ayrıca çeşitli uzmanların, Pei’nin çalışmalarının önemi ve mimarlık dünyasına etkileri hakkında yorum yaptıkları belgeselin çekimleri 2 yıla yayılan bir zamanda tamamlanmış.

Yapımcı fragmanın sitelere eklenmesine izin vermediğinden filmin fragmanını ancak buradan seyredebilirsiniz.


Cholet: Mimar Freddy Mamani mimari belgesel filmiCholet: The Work of Architect Freddy Mamani
Cholet: Mimar Freddy Mamani’nin Çalışmaları

Yönetmen: Isaac Niemand
Senaryo: Isaac Niemand
62 dakika / Belgesel / 2018

Bolivyalı mimar Freddy Mamani’nin And ikonografisi ile tasarladığı yapıları anlatan belgeselin müziklerini Moby yapmış. Mimar tasarladığı bu büyük ve renkli yapılara cholet ismini veriyor.

Cholet: The Work of Architect Freddy Mamani filminin fragmanı


Berlin Babylon, mimari belgeselBerlin Babylon

Yönetmen: Hubertus Siegert
Senaryo: Hubertus Siegert
88 dakika / Belgesel / 2001

Film, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra Berlin‘deki kapsamlı yeniden inşa projeleri üzerine odaklanıyor. Rem Koolhaas, Renzo Piano ve I.M. Pei gibi uluslararası saygınlıkta mimarların da yer aldığı belgesel Berlin’de yıkıma ve aynı anda yeniden yapıma duyulan büyük açlığı anlatmaya çalışıyor.

Filmin web sitesi: http://www.berlinbabylon.de/en/

Berlin Babylon filminin fragmanı


Big Time - Mimar Bjarke Ingels belgeseliBig Time | Historien om Bjarke Ingels
Bjarke Ingels’ın Hikayesi

Yönetmen: Kaspar Astrup Schröder
93 dakika / Belgesel / 2017

Belgesel, en büyük projesini bitirmek için mücadele eden ünlü mimar Bjarke Ingels‘i 7 yıl boyunca (2009-2016 yılları arası) takip ediyor. Film, Bjarke’nin yaratıcı süreçlerini ve çalışmalarının gerektirdiği sonsuz ödünleri gözler önüne seriyor.

Big Time filminin fragmanı


Gray Matters mimari ve tasarım belgesel filmiGray Matters

Yönetmen: Marco Orsini
Senaryo: Frederick L. Greene, Marco Orsini
76 dakika / Belgesel, biyografi / 2014

Gray Matters filmi, uzun ve etkileyici hayatı, mimari ve tasarım alanlarında karmaşık kariyeri ile Eileen Gray’in hayatını anlatıyor. Gray, inatçı vizyonu ile modernizmin dekorasyon, tasarım ve mimari pratiğine meydan okuyup onu yeniden tanımlıyor. Eileen Gray bugün, olağanüstü fiyatlara satılan dikkat çekici çalışmaları ile belirsiz, tartışmalı ve zorlayıcı biri olmaya devam ediyor.

Filmin web sitesi: https://graymattersthedoc.com/

Gray Matters filminin fragmanı


Mimar Rem Koolhaas: Başka Bir Tür Mimar - belgesel filmRem Koolhaas: A Kind of Architect
Rem Koolhaas: Farklı Bir Mimar

Yönetmenler: Markus Heidingsfelder, Min Tesch
98 dakika / Belgesel, Biyografi / 2008

Mimari topluluğun dışında Rem Koolhaas kadar sansasyon yaratan çok az mimar vardır. Berlin’deki Hollanda Büyükelçiliği, Seattle Kütüphanesi ve Porto’daki Casa da Musica konser salonu gibi olağanüstü kreasyonları, Hollandalı mimarın mimarlık ve kent toplumu hakkındaki vizyoner teorilerinin örnekleridir. Ancak Rem Koolhaas‘ın çalışmaları, bina inşa etmekle ilgili olduğu kadar fikirlerle de ilgilidir; kendisi yazar ve sosyal yorumcu olarak da takdir edilmektedir.

Rem Koolhaas: A Kind of Architect filminin fragmanı


Unfinished Spaces - Mimarlık üzerine belgesel filmUnfinished Spaces
Tamamlanmamış Alanlar

Yönetmenler: Benjamin Murray, Alysa Nahmias
Senaryo: Alysa Nahmias, Benjamin Murray
86 dakika / Belgesel / 2011

Devrimin ardından Fidel Castro ve Che Guevara tarafından üç genç vizyoner mimar Küba’nın ulusal sanat okullarını tasarlamakla görevlendirildiler. Eski bir golf sahası üzerinde inşa edilmeye başlanan okul daha tamamlanmadan mimari güzelliğiyle tüm ülkeden sanatçıları kendine çekti ve dersler başladı. Daha sonra gelişen siyasi iklimde inşaat durdu, tamamlanmamış okulda eğitim devam etti ama bu yapının mimari olarak önemi de unutuldu. Castro 40 yıl sonra mimarları bu hayali tam olarak gerçekleştirmek için davet eder.

Filmin web sitesi: http://www.unfinishedspaces.com

Unfinished Spaces filminin fragmanı


My Father, the Genius - Mimarın hayatını anlatan mimari belgeselMy Father, the Genius
Dahi Babam

Yönetmen: Lucia Small
Senaryo: Lucia Small
84 dakika / Belgesel / 2002

Kendisinin bir dahi olduğuna ama dünyanın onun büyük fikirlerini takdir etmediğine inanan yaşlı mimar Glen Howard Small kızından biyografisini yazmasını ister. Hayatını dünyayı mimarlık sayesinde kurtarmaya adayan mimarın kızı, Lucia Small ise profesyonel ve kişisel olarak babasının hayatının tüm yönlerini içeren bir film yapmaya karar verir.

Filmin web sitesi: http://www.myfatherthegenius.com/

My Father, the Genius filminin fragmanı

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

2 YORUMLAR

  1. Emeğiniz ve özenli çalışmalarınız için teşekkürler. Mimarlık da bilgi ve deneyim paylaşıldıkça büyüyen ve bir anlam ifade eden şeyler. İyi ki varsınız. Daha iyi yerlere gelmeniz dileğiyle.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın