Mimariyi sanat eserine dönüştüren Essex Evi

YORUM YAZIN 0
792
Essex Evi, genel
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Essex Evi, sanatsal vizyon ile mimariSanatsal vizyon ile mimariyi buluşturan Essex Evi, ünlü İngiliz sanatçı Grayson Perry tarafından tasarlandı. Bitki örtüsü ile uyumlu yeşil fayansları, metallerle kaplanmış çatısı ile tamamen kendine özgü bir mimariye sahip olan ev, kurgu ile gerçeklik arasındaki görünümüyle mimari bir yapıdan öte, bir sanat eserini anımsatıyor.

Living Architecture şirketi kısa süreli tatil kiralamaları için dünyaca ünlü mimar ve sanatçılara evler tasarlatıyor. Şirket, evlerin farklı mimari tarz ve dokular taşımasına özen göstererek kısa süreli de olsa insanların alışılagelmiş mimari algısını değiştirmek amacını taşıyor.

Bu evlerden biri olan Essex Evi, İngiltere’nin en tanınmış çağdaş sanatçıları arasında yer alan Grayson Perry tarafından, Fat mimarlık ofisi ile işbirliği içinde tasarlandı. Essex Evi, manzara

İlginç mimari motifleri ile sıra dışı bir tarza sahip olan ev, İngiltere’nin doğusunda bulunan Essex’deki Wrabness kasabasında Stour nehrinin kıyılarına doğru inen muhteşem bir manzara içinde yer alıyor.

Tarih ve kurgu ile ortaya çıkan tasarım

Geçmişi Essex Krallığı’na uzanan ve günümüzde bir kontluk olan Essex’in tarihi dokusu evin tasarımında önemli bir rol oynamış. Grayson Perry, tasarımını şekillendirirken mimari olarak bölgenin tarihinde yer alan şapel geleneğinden esin almış.

İlginizi çekebilir:   2018 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri - Mimarlık Kategorisi

Essex Evi, çatıEvin dışında kullanılan fayans ve çatı heykellerinin her biri Grayson Perry tarafından tasarlanmış ve orijinal çizimlere uygun olarak üretilmiş.

Sanatçı, evin kimliğini ise “Julie Cope” isimli kurgusal bir Essex kadını yaratarak oluşturmuş. Evde yer alan ve bölgenin karakterini vurgulayan tüm eserlerini bu kurgusal kahramanın hayatı etrafında tasarlamış.

Perry’nin tasarımı ve hayal gücü sayesinde bir sanat eseri olarak tanımlanan evin iç tasarımının tamamında sanatçı tarafından yaratılan bu kurgusal kahramanın yaşam öyküsünü görmek mümkün. Bu eserler arasında yer alan ve karşılıklı duvarlara asılmış olan iki büyük halı, kurgusal kahramanın doğumundan ölümüne kadar yaşadığı önemli olayları betimliyor.

Fotoğraflar: © Jack Hobhouse

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın