Eğlenceli ve şaşırtıcı: Mimetik mimarisi

YORUM YAZIN 0
1601
Mimetik mimarisi, Haines Shoe House
Ayakkabı satıcısı Mahlon Haines tarafından ayakkabı şeklinde yaptırılan Haines Shoe House, 1948, Pensilvanya, ABD Fotoğraf: facebook.com/pg/HainesShoeHouse
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Dev hamburger şeklindeki bir lokanta, cezve şeklindeki bir kahve dükkanı ya da cephesi kitaplardan oluşan bir kütüphane… İlişkili olduğu ürünü taklit eden mimetik mimarisi, sıra dışı tasarımlarıyla kent mimarisine bazen şaşırtıcı bazen de eğlenceli yapılar ekliyor.

Mimetik mimarisi, The Teapot Dome Service Station
Demlik şeklindeki benzin istasyonu, The Teapot Dome Service Station, 1922, Zillah, ABD Fotoğraf: Iflorea

Yenilik mimarisi olarak da adlandırılan Mimetik mimarisi, ilk kez 1920’li yıllarda ABD’de görülmeye başlamış. Amaç ilgi çekmek ve reklam yapmak olduğu için de otomobillerin çoğalması ve otoyolların yapılması ile yaygınlaşarak özellikle 1950’lerde çok popüler hale gelmiş.

İlginizi çekebilir:   Kent duvarlarındaki çatlaklara sanatsal dokunuşlar
Mimetik mimarisi, Brown Derby
Brown Derby, kahverengi melon şapka formunda lokantalar zinciri, 1920, Los Angeles, ABD Fotoğraf: Sba2

Mimetik mimarisinde kullanılan tarz tamamen taklide dayalı. Bina, işlevini, amacını veya ilişkili olduğu ürünü taklit edecek şekilde tasarlanıyor. Zaten bu mimari tür adını da Yunanca “mimetikos” yani “taklit etmek” sözcüğünden alıyor.

Mimetik mimarisi, Big Duck
Ördek yetiştiriciliği yapan çiftçi Martin Maurer’in ördek şeklindeki satış binası Big Duck, 1931, Long Island, ABD Fotoğraf: Mike Peel

Başlangıcında sadece binanın işlevi ya da ticari amacıyla örtüşen Mimetik mimarisi, zamanla binanın işlevini yansıtmayan tasarımlarla da çeşitlendi. Bu tarz binalarda en çok tercih edilen formlar arasında ise ünlü yapıları taklit edenler yer alıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın