Modası hiç geçmeyen ‘zamansız’ sandalyeler

YORUM YAZIN 0
3824
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

İlk ortaya çıktıkları yıllarda modernizmin öncüsü olan pek çok sandalye stili, günümüzde modern dekorasyonlar için hala “en iyiler” ve “en tercih edilenler” listelerinin başında yer alıyor.

Moası geçmeyen zamansız sandalye

 

Wassily Chair
Model B3 olarak da bilinen Wassily sandalye, bükümlü çelik boruları, şerit gövdesi ve yenilikçi görüntüsü ile mobilya tasarımında bir devrim yarattı. 1925 yılında Marcel Breuer tarafından tasarlanan Wassily, hafif yapısı ve dinamik çizgileri ile sanatsal, eğlenceli ve zamansız bir model.

 

Modası geçmeyen zamansız sandalye

 

Eiffel Base Shell Chair
Yuvarlak hatlara sahip ahşap gövdeli koltuk, Eyfel Kulesi‘ni yansıtan ayakları ile ünlü. 1948’de Charles ve Ray Eames tarafından tasarlanan sandalye özellikle yemek masalarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

 

 

 

 

Modası geçmeyen zamansız sandalyeler

Diamond Chair
Sırt kısmında elmas fasetleri görünümü hakim olan sandalye, 1950’lerde Harry Bertoia tarafından deneysel bir stil olarak tasarlandı. Hafif ve sağlam yapısı ile modern bir heykel görünümüne sahip.

 

 

Modası geçmeyen zamansız sandalye

 

Tulip Chair
Lale formundaki sandalye, 1956’da tasarlandı ve kıvrımlı stiliyle en çok beğenilenler arasında yerini aldı. Eero Saarinen tasarımı olan sandalye, tek bacaklı ilk sandalye olarak tarihe geçti. Modernizmin saf bir ifadesi olan tasarım, halen en popüler sandalyeler arasında yer alıyor.

İlginizi çekebilir:   Eğlenceli ve şaşırtıcı: Mimetik mimarisi

 

 

Modası geçmeyen zamansız sandalyeler

Dining Armchair
Son derece rahat ve basit bir yapıya sahip olduğu kabul edilen Eero Saarinen’in yemek sandalyesi, 1957’de tasarlandı ve fiberglas gövdeli sandalyelerin yolunu açtı. Sandalye ilk olarak fiberglas olarak tasarlanmış olsa da gövdesinde kumaş ve deri de kullanıldı ve en çok tercih edilenler listesinden hiç bir zaman inmedi.

 

 

Modası geçmeyen zamansız sandalye

 

Egg Chair
Arne Jacobsen tarafından 1958 yılında tasarlanan yumurta formundaki sandalyenin iskeleti çelikten yapılmış. Kavisli yüksek sırtı ve çelik ayakları ile farklı bir stile sahip. Sandalye ilk olarak Almanya’daki Radisson Blu Royal Hotel’in iç tasarımında kullanılmış.

 

 

Modası geçmeyen zamansız sandalye

Ball Chair
Keyifli bir atmosfer yaratmak isteyenlerin tercih ettikleri retro koltuk-sandalyeyi 1963 yılında Eero Aarnio tasarladı. Globe Chair olarak da bilinen sandalye, fiberglas oturma alanı ve farklı görünümüyle halen fütürist bir stilde.

 

 

 

Modası geçmeyen zamansız sandalye

 

LC7
Le Corbusier, 20. yüzyılın en etkili mimarlarından biriydi ve tarihin önemli mobilya tasarımlarından pek çoğuna da imza attı. Mükemmel oranlara sahip olan LC7 sandalye, dönen yapısı, cilalanmış krom iskeleti ve ilginç çizgileri ile hala modern ofislerin gözdelerinden.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın