Mutfakta sanat: Dolce & Gabbana ve Smeg

YORUM YAZIN 0
3863
Mutfakta sanat: Dolce&Gabbana ve Smeg koleksiyonları
Fotoğraf: smeg.it
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

İki ünlü İtalyan markası Dolce & Gabbana ve Smeg, teknoloji ve yaratıcılığı bir araya getirerek mutfaklara eşsiz bir sanatsal yaklaşım sunuyorlar.

Yuvarlak çizgilere sahip tasarımları, eğlenceli renkleri ile mutfak donanımlarına farklı bir çehre kazandıran Smeg, İtalyan’ın önde gelen beyaz eşya ve mutfak aletleri üreticilerinden. Dolce & Gabbana ise İtalyan modacılar Domenico Dolce ve Stefano Gabbana tarafından kurulan ünlü bir moda evi. Farklı sektörlere ait Sicilyalı iki şirket, benzer kökleri paylaşmak, geleneklerine duydukları derin saygıyı göstermek ve yaratıcılıklarını ortaya koymak üzere bir araya gelerek ustalıklarını birleştirdiler.

Frigorifero d’Arte

Smeg’in kalitesi ve teknolojisi ile Dolce & Gabbana’nın yaratıcılığı ve usta işçiliğini bir araya getiren koleksiyonlar, ‘Frigorifero d’Arte’ adıyla ilk kez 2016 yılında Milano Tasarım Fuarı’nda sergilenen buzdolapları ile başladı.

Mutfakta sanat: Dolce&Gabbana ve Smeg, Frigorifero d'Arte buzdolapları
Fotoğraf: smeg.it

Dolce & Gabbana ve Smeg , FAB28 buzdolabının özel bir baskısının tasarımı için biraya geldiler. Smeg’in FAB28 model buzdolaplarından yüz tanesi Dolce & Gabbana tarafından Sicilyalı sanatçılara ait resimlerle bezendi. Sicilya’nın ayırt edici unsurları olan limonlar, trinacria sembolü, araba tekerlekleri, ortaçağ şövalyeleri ve savaş sahneleri ile Domenico Dolce ve Stefano Gabbana’nın estetiğinin önemli yönleri buzdolaplarının üzerine yansıtıldı. Ayrıca, her buzdolabı için özel olarak geliştirilen temalar, klasik çiçek motifleriyle süslendi.

Sicily My Love

İtalya’nın kalbinden gelen taze, güçlü işbirliğinin ikinci çarpıcı koleksiyonunu küçük mutfak aletleri oluşturdu. ”Sicily My Love” adlı koleksiyonda yer alan her ürün Sicilya folklorunun yansıtıcı yorumları ile dekore edildi.

İlginizi çekebilir:   Bahçe bitkileri için küçücük ağaç evler

Limonlar, dikenli armutlar ve parlak kırmızı kirazlar, ‘crocchi’ olarak bilinen üçgen motiflerle çerçevelenmiş geleneksel Sicilya süslemeleri ile bezendi. Her alet ayrıca, narin çiçek motifleri, büyüleyici frizler ve acanthus ağacı yaprakları ile çevçevelenerek, güney İtalya, Etna Dağı ve Tapınaklar Vadisi’nde bulunan Castor ve Pollux Yunan tapınağının pitoresk kalıntılarının görüntüleri ile kaplandı. Tüm bu temalar ve dekoratif semboller hem Sicilya’yı hem de Domenico Dolce ve Stefano Gabbana’nın estetik bakışının önemli yönlerini vurguladı.

Divina Cucina

Dolce & Gabbana ve Smeg, koleksiyonun üçüncü serisi olan ‘Divina Cucina’ ile bir kez daha Sicilya’dan esinlenen bir dizi desene yaratıcı güçler kattı. Yeni koleksiyon moda, tasarım ve teknoloji arasındaki yakın ilişkiyi daha da güçlendirdi.

Mutfakta sanat: Dolce&Gabbana ve Smeg, Divina Cucina
Fotoğraf: smeg.it

2018 Milan Tasarım Haftası’nda sunulan yeni seride, Victoria tarzı bir ocak, davlumbaz ve ilk koleksiyon olan buzdolabı koleksiyonuna ilave edilen bir adet FAB28 buzdolabı yer alıyor.

Cihazlar bölgedeki Majolica seramiklerinden ilham alınarak okyanus mavisi ve inci beyazı desenlerle kaplandı. Diğer serilerdekilere benzer parlak ve renkli motiflerle süslü cihazlar, yine geleneksel Sicilya süslemeleri ve geometrik şekillerle çerçevelenip, limon, armut ve kiraz illüstrasyonları ile zenginleştirildi. Seride yer alan üç cihaz da, İtalyan mirasını, daha özel olarak da Sicilya desenlerini ve tasarımlarını yansıtacak şekilde ve benzersiz olarak üretildi.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın