Nahoko Kojima’dan muhteşem kağıt kesikleri

YORUM YAZIN 0
886
Nahoko Kojima’dan muhteşem kağıt kesikleri,
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Nahoko Kojima’dan muhteşem kağıt kesikleri, avize
Sanatçının ilk çalışmalarından, bir avize tasarımı

Nahoko Kojima usta bir Kirie sanatçısı. Kirie veya Kirigami, Japon kağıt kesme sanatına verilen isim. Tam bir kağıt oymacılığı olan Kirie, dünyadaki pek çok kültürde de görülüyor. Oldukça zor olan ve büyük bir beceri gerektiren bu sanat dalı, negatif boşlukların tek bir sayfadan kesilmesiyle yapılıyor. Nahoko Kojima, Kirie sanatını geleneksel yapısından farklılaştırarak enstalasyon ve heykel gibi formlarla bütünleştiriyor.

Nahoko Kojima’dan muhteşem kağıt kesikleri,Profesyonel bir Japon kağıt kesme sanatçısı olan Nahoko Kojima, geleneksel olarak duvara asılan Kirie eserlerini öncü teknikler uygulayarak heykel formunda ve büyük ebatlarda çalışıyor. Japon sanatçı ve tasarımcılara verilen Kuwasawa Ödülü’nün de sahibi olan Kojima, tek parça kağıdın tamamını eliyle keserek ürettiği tasarımlarında doğadan özellikle de hayvanlardan ilham alıyor. Heykellerini oluştururken yaptığı kağıt kesiklerini ise tasvir ettiği hayvanların bedeninde iç içe geçmiş öykülere ve anlatımlara dayandırıyor. Sanatçı, eserlerini keserken şekillendirdiği için tasarımlarının yeniden yapılması imkansız oluyor ve asla kopyalanamıyor.

Nahoko Kojima’dan muhteşem kağıt kesikleri,
Sanatçının kağıt heykellerinden bir detay

Japonya’da tasarım okuduktan sonra, batının sanat ve kültürünü daha yakından tanımak amacıyla Londra’da yaşamaya karar veren sanatçı, dünyanın pek çok ülkesinde çalışmalarını sergiliyor.

Cloud Leopard / Leopar Bulutu, 2012

Nahoko Kojima’dan muhteşem kağıt kesikleri, Cloud Leopard / Leopar BulutuSanatçı, çalışmasında kağıt kesiklerinden bir leopar heykeli yaparak geleneksel görüşlere meydan okuyan yeni bir form denedi. Tek bir parça siyah kağıdı tamamen eliyle keserek, iç içe geçen karakterlerle leoparın temsili bir heykelini oluşturdu.

İlginizi çekebilir:   Louis Vuitton’dan “seyyah” mobilyalar

Byaku / Beyaz, 2013

Nahoko Kojima’dan muhteşem kağıt kesikleri, ByakuSanatçının Japonca’da “beyaz” anlamına gelen Byaku adını verdiği heykel, gerçek boyutlarında bir kutup ayısı. Yapımı yedi ay süren heykel için dokuz metre karelik tek bir Japon washi kağıdı kullandı.

Bald Eagle / Bald Kartal, 2014

Nahoko Kojima’dan muhteşem kağıt kesikleri, Bald EagleABD Michigan’daki sergisi için bir kartal heykeli tasarlayan sanatçı, heykelini Japonca’da parça kesmek için kullanılan kağıt türü anlamına gelen “bald” kelimesinden yola çıkarak Bald Eagle olarak adlandırdı. Kojima, heykeli siyah renkli bir metrekare kağıttan keserek tasarladı.

Bvlgari gelinlik kampanyası, 2015

Nahoko Kojima’dan muhteşem kağıt kesikleri, BvulgariSanatçı, Bvulgari markasının gelinlik kampanyası için tüm Asya bölgesindeki doksandan fazla mağazanın vitrini tasarladı. İlk tasarımını markanın Tokyo’daki ana mağazasına 16 metre uzunluğunda bir kağıdı keserek yaptı. Çalışma iç içe geçmiş kalp motifini tutan güvercinleri simgeliyordu.

Shiro, 2018

Nahoko Kojima’dan muhteşem kağıt kesikleri, ShiroNahoko Kojima, bugüne kadarki en büyük eserini bir mavi balinanın heykelini yaptığı Shiro isimli çalışmasıyla gerçekleştirdi. Tayland’daki Bangkok Sanat ve Kültür Merkezi’nde sergilenen heykelinin gerçek boyutlarda olabilmesi için 32 metrelik özel üretim Japon washi kağıdı kullandı. Sanatçı, Shiro’yu tam bir yılda tamamladı

Fotoğraflar: nahokokojima.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın