Notre Dame Katedrali’ne yeni çan kulesi önerileri

YORUM YAZIN 1
1396
Notre Dame Katedrali’ne yeni çan kulesi önerileri, katedral yangından önce
Fotoğraf: pixabay.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Notre Dame Katedrali’nin trajik bir yangınla yıkılan ikonik çan kulesi ve çatısının yeniden inşası ile ilgili pek çok tasarım fikri ortaya atılıyor. Dünyanın her yerindeki mimarlık firmaları ve tasarım stüdyolarından gelen öneriler sosyal medya hesaplarından paylaşılıyor.

Notre Dame Katedrali, Fransa’nın başkenti Paris’in sembollerinden biri olduğu kadar, dünya mimarlık tarihi için de çok önemli bir yapı. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan 850 yıllık yapının yangın sırasında çöken çan kulesi ve çatısının yeniden inşa edilmesi için Fransız hükümeti mimarlara uluslararası bir çağrı yapma kararı aldı. Fransa Başbakanı Édouard Philippe, gazetecilere verdiği demeçte geleneğe bağlı kalmaktansa, çağımızın tekniklerine ve zorluklarına adapte edilmiş yeni bir çan kulesi arayışında olduklarını belirtti.

Notre Dame Katedrali’ne yeni çan kulesi önerileri, katedral eski
Fotoğraf: pixabay.com

Çağrı henüz resmi olarak yapılmamış olsa da dünyanın tanınmış mimarlık firmaları ve tasarım stüdyoları, Notre Dame’ın yeni çan kulesi için kendi konseptlerini yayınlamaya başladılar. Sosyal medya üzerinden paylaşılan tasarımların çoğu katedralin tarihine saygılı bir modernizm sergiliyor.

İlginizi çekebilir:   Ola Kolehmainen fotoğraflarıyla Sinan Projesi

Norman Foster / İngiltere

Ünlü mimar Norman Foster tarafından yapılan tasarımda çağımızın en ileri yapı teknolojisi kullanılıyor. 12. yüzyılda kullanılan ahşaplar 19. yüzyılın dökme demir ve bakır yapısıyla değiştirilmiş.

Notre Dame Katedrali’ne yeni çan kulesi önerileri, Norman Foster / İngiltere
Fotoğraf: twitter.com/RoyalFineArt

Studio NAB / Fransa

Studio NAB’ın yenilikçi ve sürdürülebilir tasarımı katedralin çatısını bir eğitim serasına dönüştürüyor. Çan kulesi ise seradan yükselen bir arı kovanı görevi görüyor. Tasarımda mesleki gelişim ve çocuk atölyeleri için alanlar da yer alıyor.

Notre Dame Katedrali’ne yeni çan kulesi önerileri, Studio NAB / Fransa
Fotoğraf: Studio NAB

AJ6 Studio / Brezilya

AJ6 Studio’dan Alexandre Fantozzi, Notre-Dame’ın tarihi vitrayına saygı gösteren göz kamaştırıcı bir tasarım sunuyor. Tasarım, geceleri ışıklandırma ile gökyüzünde renkli bir kaleydoskop oluşturuyor.

Notre Dame Katedrali’ne yeni çan kulesi önerileri, AJ6 Studio / Brezilya
Fotoğraf: instagram.com/alexandre_fantozzi/

Studio Fuksas / İtalya

Studio Fuksas, katedralin gotik mimarisine saygı gösteren ama modern çizgiler de taşıyan bir tasarım öneriyor. Baccarat kristalinden esinlendikleri çan kulesi tarihin kırılganlığını vurguluyor.

Notre Dame Katedrali’ne yeni çan kulesi önerileri, Studio Fuksas / İtalya
Fotoğraf: instagram.com/fuksas_architects/

Vizum Atelier / Slovakya

Atölyenin tasarladığı çan kulesi farklı bir vizyon taşıyor. Kule, katedralin yeniden doğuşunu simgeleyen bir ışık huzmesi ile gökyüzüne doğru uzanıyor.

Notre Dame Katedrali’ne yeni çan kulesi önerileri, Vizum Atelier / Slovakya
Fotoğraf: instagram.com/stories/vizumatelier/
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın