Ola Kolehmainen fotoğraflarıyla Sinan Projesi

YORUM YAZIN 0
1641
Ola Kolehmainen Sinan Projesi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Ola Kolehmainen, soyut fotoğraf sanatının en önemli temsilcilerinden biri olan Finlandiyalı bir fotoğraf sanatçısı. Mimar Sinan ise eserleriyle dünya mimari tarihine geçmiş en önemli mimarlarımızdan. Sinan Projesi, Mimar Sinan’ın anıtsal eserleri ile Ola Kolehmainen’in anıtsal fotoğraflarını bir araya getirdi.

Ola Kolehmainen Sinan Projesi
Selimiye Cami

Borusan Holding başkanı ve önemli çağdaş sanat koleksiyonunun sahibi olan Türk koleksiyoncu Ahmet Kocabıyık’ın girişimiyle gerçekleşen projede Mimar Sinan’ın tasarladığı binaların fotoğraflarından oluşan etkileyici bir seri oluştu.

Helsinki Fotoğraf Okulu akımı içinde adını duyuran sanatçının çalışmaları, 2010 yılında Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na katılmış, 2012’de Perili Köşk’te sergilenmişti. Daha sonra Borusan Contemporary tarafından kendisine verilen özel siparişle, Mimar Sinan’ın yapıtları üzerine çalışmaya başlayan sanatçı, 2012–2014 yılları arasında usta mimarın yapıtlarını, onu etkileyen Bizans mimarisi geleneğiyle birlikte ele alan, bir dizi büyük boyutlu renkli fotoğraf üretti. Tamamı diasec tekniğiyle Düsseldorf’ta basılan bu çalışmalar, Mimar Sinan’ın yapıtlarının bağlamını daha önce görülmemiş ve fark edilmemiş açılardan ele alarak yaratıcı bir estetik yorumlamanın kapılarını açıyor.

Sinan Projesi, odağında Bizans ve Osmanlı mimarisinin başyapıtları olmasına rağmen, taşıdığı dinamikler itibariyle kültürlerarası diyalogu çağdaş bir yorumla ele alıyor. Sanatçı renk ve form öğelerini ön plana çıkaran etkileyici çalışmalarında geliştirdiği özgün yorumla, disiplinlerarası bir etkileşimin altını çiziyor. Bu hem İstanbul’un çok kültürlü karakterini hem de çağdaş sanatın bu gelenekle nasıl yaratıcı bir diyaloga girebileceğini gözler önüne seriyor. Mimar Sinan’ın üç boyutlu mimari yorumunu kendi fotoğraf estetiğinin temeline yerleştiren Kolehmainen’in, yüzyıllar boyunca durmadan fotoğrafı çekilen kutsal mekânları şimdiye dek görülmemiş bir perspektiften ele alırken, dün ile bugün arasında etkileyici bir “ruhsal bütünlüğe” de vurgu yapmayı başardığı görülüyor.

İlginizi çekebilir:   Margaret Courtney-Clarke’ın objektifinden kuraklık
Ola Kolehmainen Sinan Projesi
Şehzade Cami

Çalışmalarını Berlin’de sürdüren Kolehmainen, Sinan Projesi’nde formların dönüşümü üzerinde yoğunlaşıyor. Dizi, Bizans ve Osmanlı mimarlığı arasındaki yakınlaşmayı işlevsel açıdan değil, estetik açıdan ele alarak, özellikle ışık kullanımına vurgu yapıyor. Fotoğrafını çekeceği mekanlarda gün ışığının etkilerini uzun süre araştırmış olan sanatçı, ışığın mimarinin kütlesel formları nasıl dönüştürdüğünü gözler önüne seren çalışmalarında dinamik detaylar üzerine eğilerek Sinan mimarisinin özündeki hümanist değerleri de ortaya çıkarıyor.

Fotoğrafları 4 Mart-3 Eylül 2017 tarihleri arasında Borusan Contemporary’de izlemek mümkün.

Kaynak: Borusan Contemporary basın bülteni
Fotoğraflar:
galeriasenda.com
Borusan Contemporary

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın