‘Paperboyo’ ile ilginç sahnelere dönüşen yapılar

YORUM YAZIN 2
4405
'Paperboyo' ile ilginç sahnelere dönüşen yapılar
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
'Paperboyo' ile ilginç sahnelere dönüşen yapılar, Arc de Triomphe
Arc de Triomphe, Paris

İngiliz fotoğrafçı ve kağıt sanatçısı Rich McCor, kağıttan kestiği figür ve şekillerle sahneler hazırlayıp, mimari eserlere farklı ve eğlenceli bir bakış açısı sunuyor. Bazen, Roma’daki Colosseum’un içine ahtapot yerleştiriyor, bazen Paris’teki Arc de Triomph’a bir Lego figürü ekliyor.

'Paperboyo' ile ilginç sahnelere dönüşen yapılar, Birleşmiş Milletler Binası
New York‘taki Birleşmiş Milletler Binası

Dünyayı daha eğlenceli ve farklı bir bakış açısı ile görme fikrinden yola çıkan Rich McCor, ünlü binaların, sembolik yapıların veya popüler olmuş turistik mekanların ön planına kağıttan kestiği şekilleri, insan ve hayvan figürlerini ekleyerek ilginç hatta muhteşem sahneler oluşturuyor.

İnsanların görmediği şeyleri görüyorum diyen ve görüntülerini karamsarlık ile mizah arasında bir yere konumlayan sanatçı, mimari yapılara kendi yorumunu eklediği yaratıcı fotoğraf çalışmalarında ‘Paperboyo’ takma adını kullanıyor.

Rich McCor, Instagram’da takip ettiği bir fotoğrafçının çalışmalarından ilham alarak nesnelerle oynama düşüncesini geliştirmiş. Fotoğraflarının diğerlerinden ayırt edilebilmesi için ise kağıt kesmeleri kullanmaya başlamış. İlk çalışmalarında Londra’ya odaklanmış, sonra ise dünyayı dolaşarak yeni sahneler hazırlamaya başlamış. Sonraları ise Eyfel Kulesi, Pisa Kulesi, Jumeirah Emirates Kuleleri, Golden Gate Köprüsü, Singapur Bay Bahçeleri gibi dünyanın pek çok önemli mimari eserini fotoğraflarına konu etmiş. Fotoğraflarında kullandığı kesikleri fotoğraf makinesi ile çeken sanatçı, sadece basit bir düzeltme veya renk düzeltmesi için Photoshop kullanıyor.

İlginizi çekebilir:   Köpek kulübesi değil malikâne

Sanatçının sadece kağıt ve makas kullanarak ortaya çıkardığı benzersiz ve özel stil, sosyal medyada adeta bir zafer kazanmış durumda. Instagram hesabında yer alan çalışmaları, dünyanın dört bir yanında dolaşıyor; takipçileri tarafından milyonlarca kişiyle paylaşılıyor.

'Paperboyo' ile ilginç sahnelere dönüşen yapılar, örümcek adamFilm sahnelerine uyarlama

Rich McCor, CNN VE ABC gibi kanallarda da gündem konusu olan Paperboyo fotoğraflarına King Kong, Örümcek Adam gibi film kahramanlarının kağıttan figürlerini ekleyerek projesini daha da genişletmiş durumda. Filmlerde yer alan sahneleri yeniden oluşturarak büyük fotografik kompozisyonlar yaratıyor.

Film sahnelerine yorum katan çalışmaları, sanatçıya yeni bir profesyonellik kapısı da açmış bulunuyor.

'Paperboyo' ile ilginç sahnelere dönüşen yapılar, Peter Pan
Disney filmlerinden bir uyarlama, Peter Pan

Walt Disney şirketi ile anlaşan sanatçı son çalışmalarında Disney film temalarına kendi bakış açısı ile yaratıcı sahneler ekliyor.

Fotoğraflar: © paperboyo
instagram.com/paperboyo/

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

2 YORUMLAR

  1. Ticari bir firmanın bu konularda çalışmalar yapması mükemmel.firmanizi ve çalışmalar da katkısı olanları kutluyor ve tşk.ediyorumiyi çalışmalar.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın