Piksel piksel sanat

YORUM YAZIN 0
1970
Piksel, piksel sanat, Prag 2
Prag / Arvey Yudi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Piksel sanatı, görüntülerin bir grafik düzenleme yazılımı kullanılarak piksel düzeyinde oluşturulduğu ve düzenlendiği bir dijital sanat biçimi. Bir bakıma “teknolojik mozaik” de denebilir. Sanatçı Arvey Yudi, oluşturduğu kent manzaraları ile bu sanatın genç temsilcilerinden biri.

Piksel sanatı, sanatçıların tek tek piksellerin konumunu belirttikleri, karmaşık sahneler, oyun arka planları, karakter tasarımları ve 3 boyut oluşturdukları bir dijital sanat türü. Ortaya çıkan görüntü, mozaik sanatı, kanaviçe işi gibi nakış türlerine çok benzeyen bir görsel yapı oluşturuyor. Aslında, bilgisayar ekranımızda, tabletimizde veya telefonumuzda görüntülediğimiz her şeyin birçok pikselden oluştuğunu düşünürsek tüm dijital sanatlara piksel sanatı dememiz mümkün.

Piksel, piksel sanat, Süper Mario
Bir zamanların piksellerle yapılmış en ünlü oyunlarından Süper Mario Fotoğraf: nintendoeverything.com

2 boyutlu oyunlardan nostaljiye

Piksellerle görüntü düzenleme yazılımı ilk olarak 80’li yılların başında oyun konsollarının piyasaya çıkmasıyla görülen 8 bitlik 2 boyutlu grafik oyunlarla ortaya çıktı. O yıllarda henüz bir sanat olarak görülmemiş olsa da, sınırlı grafikler ve bilgi işlem kaynakları kullanılarak görüntü oluşturmanın bir yolu olarak kullanıldı. Ancak, sınırlı olanaklar nedeniyle görüntülerden çok iyi sonuçlar alınamıyordu.

İlginizi çekebilir:   Etkileşimli dijital çağlayan

Zamanla teknoloji ilerledikçe, grafik programları da gelişti ve sınırlı dijital olanaklar neredeyse sınırsız seçenekler sunmaya başladı. Bu durum da oyun tasarımı, illüstrasyon ve diğer ortamlar için tasarlanan piksel görüntülerinin bir sanat dalı olarak ortaya çıkmasına neden oldu. Günümüzde hem nostalji hem de görsel stilin benzersizliği nedeniyle, bu görüntü oluşturma yöntemi dijital sanat tarzı olarak popülaritesini oldukça artırdı.

Piksel sanatına yeni bir bakış

Endonezyalı genç sanatçı Arvey Yudi, Archipics çalışmaları ile piksel sanatına yeni bir bakış açısı kazandırıyor. Sanatçı, daha çok oyunlar veya avatarlarda kullanılan bu nostaljik sanatı batı mimarisini görsellemek için kullanıyor.

Sanatçı, pikselleri tek tek işleyerek kent görüntülerini, binaları, sokakları tasvir ediyor ve piksel sanatını bir sanat eseri olarak dijital eserler arasına taşıyor.

Fotoğraflar:
archipics.deviantart.com
instagram.com/p/BK57kSegFRY/?taken-by=arvey_yudi

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın