Sanat eserine dönüşen lastikler

YORUM YAZIN 0
2142
Sanat eserine dönüşen lastikler
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Sanat eserine dönüşen lastikler, detayBelçikalı sanatçı Wim Delvoye, otomobil, kamyon ve traktör lastiklerine oyma süslemeler yaparak heykel sanatına farklı bir yaklaşım getiriyor. Sanatçının lastikleri oyarak ve bükerek yaptığı tasarımlar “Cut Up, Cut Out” adını verdiği serisinde yer alıyor.

Wim Delvoye, yenilikçi ve genellikle şok edici projeleriyle tanınan neo-kavramsal bir sanatçı. Özellikle içsel çelişkileri içinde barındıran işler yaratan Delvoye, lastiklere yaptığı oymalarla hem yeteneğini bir kez daha gözler önüne seriyor hem de ilginç bir koleksiyona daha imzasını atmış oluyor.

İlginizi çekebilir:   Körlere uygun mekan tasarımı

Oyma lastikler

Delvoye, otomobil, kamyon ve traktör lastiklerinin üzerine uyguladığı desenleri yaparken hiçbir mekanik cihaz kullanmıyor. Her birini elle kazıyor ve oyuyor.

Oyma desenlerinde çiçekler ve sarmaşıklar gibi doğadan semboller kullanan sanatçı, lastiklerin işlevsel ve fiziksel yapısını korumaya da özen gösteriyor.

Bükülmüş lastikler

Sanatçı, bisiklet lastiklerini bükerek ve iç içe geçirerek yaptığı tasarımlarda organik şekillerden esinleniyor ve izleyicilere, endüstriyel bir şeye bakıyor olduklarını unutturmadan dünyanın narin güzelliğini düşündürmeyi amaçlıyor.

Fotoğraflar: wimdelvoye.be

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın