Savaşın ardında kalan evler

YORUM YAZIN 0
2618
Savaşın ardında kalan evler/ Gohar Dashti
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

avaşın ardında kalan evler/ Gohar Dashti portreİranlı fotoğrafçı Gohar Dashti’nin son fotoğraf serisi “Home/Ev” adını taşıyor. İran-Irak Savaşı sırasında büyümüş olan sanatçı, savaş sonrası Tahran’daki terkedilmiş evleri fotoğrafladığı serisinde, savaşın insanlar için en kutsal kavramlardan biri olan evler üzerindeki etkilerini gözler önüne seriyor.

İran’da fotoğraf eğitimi aldıktan sonra sosyoloji ve antropolojiye ilgi duyarak dünya-toplum ilişkisini irdeleyen Gohar Dashti, fotoğraflarında genellikle travmatik konulara yer veriyor. Çalışmaları, kişisel veya evrensel olarak yaşanan olaylarla politika ve fanteziler arasındaki bağlantıyı kurguluyor.

Doğanın terk etmeyen gücü

Dashti, “Home” fotoğraf serisinde İran’ı sosyo-politik nedenlerle terk eden insanlara ait olan terkedilmiş evleri konu alıyor ve kendisinin de yakından yaşadığı İran-Irak Savaşı’nın yarattığı fiziksel ve psikolojik yıkımı terkedilmek zorunda kalınan evlerle vurguluyor. Serideki fotoğraflar geride bırakılan eve ne olduğunu sorgulamakla kalmıyor, aynı zamanda ev kavramının fiziksel veya psikolojik bir yer olup olmadığı fikrine de meydan okuyor.

İlginizi çekebilir:   Evsizler için petek barınaklar

Fotoğraflarda yer alan evlerin bomboş ve hüzünlü iç mekanları, insan ruhuna dair silinmez savaş izlerini açığa vururken, insanın kendini yok etme eğilimine karşın doğanın sürekli yeniden doğacağını da lirik bir dille anlatıyor.

Sanatçı, fotoğraflarında doğayı metaforik olarak ön plana çıkararak hem ev, aidiyet, sığınak ve mülteciler tanımını zorluyor hem de doğal dünyayla olan ilişkimizi ve doğanın gücünü yeniden gözden geçirmemizi öneriyor.

Fotoğraflar: © Gohar Dashti / gohardashti.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın