Serpentine Galeri’nin yaz köşkleri

YORUM YAZIN 0
1138
Serpentine Galeri’nin yaz köşkleri, 2019, üstten
Junya Ishigami'nin tasarladığı, 2019 Serpentine Galeri Yaz Köşkü Fotoğraf: © Junya Ishigami + Associates, © Iwan Baan / serpentinegalleries.org
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Londra’da yer alan ve dünyaca ünlü bir sanat merkezi olan Serpentine Galeri, her yıl dünyanın en seçkin mimarları tarafından tasarlanan geçici yaz köşkleriyle hem ziyaretçilerin hem de mimarlık dünyasının yoğun ilgisini çekiyor. 2000 yılında Zaha Hadid ile başlayan köşklerin tasarımı her yıl farklı bir mimar veya tasarım ekibine emanet ediliyor.

Londra’daki Kensington Bahçeleri’nde yer alan Serpentine Galeri, 1934 yılında İngiliz mimar Sir James Gray West tarafından bir çay köşkü olarak inşa edildi. Bina 1970 yılında ise sergilerin, sanatsal etkinliklerin ve sanat eğitimlerinin verildiği bir sanat galerisine dönüştürüldü.

Bugüne kadar pek çok ünlü sanatçının eserlerinin sergilendiği galeri, 2000 yılından bu yana mimarlık dünyasını yakından ilgilendiren çok özel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. İlk kez 2000 yılında başlayan etkinlikte, galerinin önündeki boş alana dünyaca tanınmış mimarlar tarafından geçici bir yaz köşkü tasarlanıp inşa ediliyor.

İlginizi çekebilir:   Baş döndüren mimari fotoğraflar

Galeri her yıl, İngiltere’de henüz hiç bir bina inşa etmemiş olan uluslararası bir mimar veya tasarım ekibini köşklerin tasarımı için davet ediyor. Her yaz köşkünün tasarım ve inşası galeri tarafından karşılanan sınırlı bir bütçe ile tamamlanıyor ve her yılın Haziran ile Eylül ayları arasında halkın ziyaretine açılıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın