Sokakların fotogrametrik envanterleri

YORUM YAZIN 0
790
Manhattan videosundan bir kare
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Dijital görüntüleme teknikleri kullanarak 3 boyutlu fotogrametrik belgelemeler yapan İstanbul merkezli bir kolektif olan oddviz dünyanın önemli şehirlerinin sokak detaylarından sanal enstalasyonlar yaratıyor.

Yüzlerce fotoğraf, video ve 3 boyutlu model kullanılarak özel tekniklerle bir araya getirilen enstalasyonlar şehirlerin sokaklarına yansıyan sosyo-kültürel envanterleri niteliğinde. İlk olarak yaşadıkları İstanbul’un Kadıköy semti ile başlayan ‘Envanter’ serisi daha sonra Berlin, Venedik ve New York şehirlerine ait çalışmalarla gelişmiş.

Kadıköy enstalasyonu - oddviz
Kadıköy
Kadıköy enstalasyon detayı - oddviz
Kadıköy detay

Bölgeye özgü tasarımı ve kimliğiyle farklılıklar gösteren sokaklar ve şehir mobilyaları zamanla şehrin sosyal ve kültürel yaşamına ait etiketler, afişler, grafiti, stensil vb. türlü izle tarihsel birer nesne haline gelir. Müzelerdeki sanat eserleri gibi özenle korunmayan şehir sokakları duygusal, ticari, politik, sanatsal her türlü müdahaleye açıktır. oddviz, sokakları ve sokaklara ait nesnelerin tüm detaylarını farklı yöntemlerle görüntüleyerek bir anlamda bölgenin dönemsel sosyo-kültürel envanterini çıkartmaya çalışıyor.

İlginizi çekebilir:   Evsizler için petek barınaklar
Manhattan enstalasyonu - oddviz
Manhattan
Manhattan enstalasyon detayı - oddviz
Manhattan detay
Kreuzberg enstalasyonu - oddviz
Kreuzberg
Kreuzberg enstalasyon detayı - oddviz
Kreuzberg detay

New York – Manhattan’da 400, Venedik’te 150, Berlin – Kreuzberg’de 200 farklı görüntü kaydeden ekip bunları çok detaylı bir şekilde ve şehirlerin yapısal özelliklerine uygun bir şekilde bir araya getirmiş. Fotogrametri tekniği ile elde edilen 3 boyutlu ve yüksek çözünürlüklü görseller çok fazla görsel detaya sahip.

Venedik enstalasyonu - oddviz
Venedik
Venedik enstalasyon detayı - oddviz
Venedik detay

Görsellerin yüksek çözünürlüğe sahip versiyonları burada görülebilir.

oddviz’in aynı konsept içinde yaptığı Wall Street video çalışması

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın