Su altından barok fotoğraflar

YORUM YAZIN 0
2878
Christy Lee Rogers Muses serisi fotoğraflarından Reunion Cathryn Carrie Jean
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Fotoğraf sanatçısı Christy Lee Rogers’ın ‘Muses’ (İlham perileri) adlı fotoğraf serileri modern fotoğraf sanatının bir parçası gibi görünmekten çok barok döneme ait yağlı boya tabloları çağrıştırıyor.

Christy Lee Rogers Muses serisi fotoğraflarından Love LiveHawai’de yaşayan sanatçı, suyun içindeki modeller, kumaşlar ve çeşitli nesneleri hareket halindeyken fotoğraflayarak çok farklı bir görsel deneyimi kaydediyor fotoğraf karelerine. Geceleri havuzda yaptığı çekimlerinde hareketlerden dalgalanan suyun farklı kırılma efektleri sayesinde yağlı boya tablolara benzer görüntüler yakalıyor.

Son bir yıl içinde hayatındaki bir çok insanı kaybeden sanatçı, keşfettiği bu görüntüler aracılığıyla psikolojik durumunu ve hissettiklerini izleyicilere yansıtmayı başarıyor. Hareket, renk, ışık ve su ortamının yarattığı bileşim gerçek nesnelerin hayali ve gerçeküstü görüntülere dönüşmesini sağlıyor ve sanatçı bu görsel şölen içinde doğru anları yakalayarak hislerini birer sanat eserine dönüştürüyor. Rogers’ın fotoğrafları Caravaggio’nun ışık ve gölge arasındaki karşıtlıkları, Gentileschi’nin harekete odaklanması ve Rubens’in zengin renk paleti gibi barok ustalarının pek çok özelliğini taşıyor.

İlginizi çekebilir:   Kentin gülümseten gözleri: Eyebombing

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın