Sürreel caddeler, renkli sokaklar, eğlenceli yaya yolları

YORUM YAZIN 0
3521
Peter Gibson - Roadsworth Serisi Montreal’de bir sokak
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Peter Gibson - Roadsworth Serisi Montreal’de bir yaya geçitiKanadalı grafitti sanatçısı Peter Gibson “Roadsworth” adını verdiği serisi ile Montreal caddelerini, sokaklarını ve yaya yollarını eğlenceli ve neşeli alanlara dönüştürüyor.

Sanatçının, büyük şablonlarla ve renkli boyalarla yaptığı resimler ve şekiller kent estetiğine hem renk ve sanat katıyor hem de mizahi bir dokunuş kazandırıyor. 2001 yılında tuval olarak kenti kullanmaya başlayan sanatçı, kentsel mekanları yaya oyun alanlarına dönüştürerek, insanları otomobil camından değil, yürüyerek şehri keşfetmeye çağırıyor.

Sokak levhalarından çıkan sualtı karakterleri, devasa külahlı dondurmalar, yürürken bir yandan da oyun oynamayı sağlayan maceralı yollar ile günlük yaşama yenilik ve çekicilik kazandıran Peter Gibson, çizimlerinde eğlencenin yanı sıra protestolarına ve toplumsal mesajlara da yer veriyor.

İlginizi çekebilir:   2017 Üniversite Oyunları metro zemininde!
Peter Gibson - Roadsworth Serisi Montreal’de bir yürüyüş yolu
Merdiven desenli yürüyüş yolu
Peter Gibson - Roadsworth Serisi Montreal’de bir sokak
Kuş yuvası çizimli sokak

Peter Gibson - Roadsworth Serisi Montreal’de mülteci protesto çizimiMülteci krizine tepki olarak yaptığı çalışmada çizdiği duvar ve çitlerin dağılma ve tıkanma için değil tırmanmak için olduğunu vurgulayarak bu konudaki protestosunu dillendiriyor.

İster sosyal bir mesaj içeriyor, ister eğlenceli bir yol izliyor olsun, sokak resimleri Montreal caddelerine farklı bir kişilik veriyor. Ancak, çizimler şehir halkından herkesi mutlu edememiş. Sanatçı, kent resimlerini yapmaya başladıktan üç yıl sonra bu nedenle tutuklanmış ve o tarihe kadar yapmış olduğu 53 çiziminden yargılanmış. Montreal halkının çoğu tarafından taktir ediliyor ve seviliyor olmasından dolayı cezası oldukça hafif olmuş.

Sanatçının kent çizimleri Montreal sokaklarını hala süslüyor, kendi ise yasalarla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamayacağı yerlerde çizimlerine devam ediyor.

Fotoğraflar: roadsworth.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın