Thibaud Poirier’in objektifinden kütüphaneler

YORUM YAZIN 0
1238
Thibaud Poirier’in objektifinden kütüphaneler
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Thibaud Poirier, portreThibaud Poirier, Parisli bir fotoğraf sanatçısı. “Libraries/Kütüphaneler” ismini verdiği son serisinde birbirinden etkileyici kütüphaneleri fotoğraflayan sanatçı, serisinin konseptini oluştururken İtalyan yazar Italo Calvino’nun “Okumak yalnızlıktır” cümlesinden ilham almış.

Thibaud Poirier’nin çocukluğu Buenos Aires, Houston, Montreal, Tokyo gibi dünyanın pek çok şehrini ve kültürünü tanıyarak geçmiş. Birbirinden çok farklı kültürlerde büyümek, kendisinde mimari ve kentsel ortamlar için bir sevgi ve şaşkınlık duygusu yaratmış. Fotoğraf çekerek yaşadığı şehirlerin güzelliğini ve enerjisini yakalamaya çalışmış.

Sanatçı son serisinde Avrupa’da yer alan hem klasik hem de modern kütüphanelerin en seçkin örneklerini sergiliyor.

İlginizi çekebilir:   Küçük ev hareketi

Kültürel ibadet tapınakları olarak gördüğü kütüphaneleri fotoğraflarken, mimarların kütüphanelere kazandırdığı kişisel dokunuşlara odaklanıyor. Her mimarın, parmak izi gibi kendi vizyonunu ortaya koyduğu kütüphanelerin sadece mimarisine değil, ışık dengesi, okuma masalarının konumu gibi ayrıntılarına da dikkat çekiyor.

Kütüphanelerin seçiminde alan, zaman, stil ve kültür unsurlarına özen gösteren sanatçı, her birinin klasik güzellik değerlerini vurgulamak için simetriyi kullanıyor ve serisini “Okumaya dalınca kendini hissettiren yalnızlığın güçlü görsel yorumu” olarak tanımlıyor.

Fotoğraflar: thibaudpoirier.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın