Ünlü brütalist binaların karton modelleri

YORUM YAZIN 0
1769
Brütalist binaların karton modelleri
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Brütalist binaların karton model kitabıİkinci Dünya Savaşı sonrası brütalist mimari örneklerini modelleyen kitaplar, hazır baskılı kartonlarla mimari koleksiyon yapma olanağı sunuyor.

Zupagrafika, Polonya’da bulunan, bağımsız bir yayınevi ve yaratıcı bir tasarım stüdyosu. Stüdyonun sahibi olan David Navarro ve Martyna Sobecka mimariye uygulanan tasarım konularında uzman iki tasarımcı. Her ikisi de hem kağıtla yapılan işleri seviyorlar hem de brütalist ve modern yapılara ilgi duyuyorlar. Pek çok tasarım ödülü alan karton modelleme kitaplarını da bu nedenlerden dolayı tasarlamaya başlamışlar.

Brütalist binaların karton modelleri gerçeği ile tamamen aynıKitaplar belirli bir konsept dahilinde, eski Doğu Bloku zamanında yapılmış en sevdikleri binalardan oluşuyor. Keserek modelleme yapılan kitaplar kit halinde tasarlanarak geri dönüştürülmüş karton üzerine bina hakkında kısa bilgilerle basılıyor.

Brutal East – Brütal Doğu

Bir zamanlar “Doğu bloku”nu oluşturan demir perde ülkelerinin ünlü yapılarının yeniden oluşturulmasını sağlayan kağıt modellerden oluşan kit, güçlü Sovyet yapılarına da yer veriyor.

Brütalist binaların karton modelleri - Brutal EastKitap içinde 7 bina modelliyor:
Belgrad’ın Doğu Kapısı / Sırbistan
Romaniţa Toplu Konut Kulesi / Moldova
Sovyet Evi / Rusya
Panelak Konut Evleri / Çek Cumhuriyeti
Novosmolenskaya Konut Kompleksi / Rusya
Sporto Rūmai / Litvanya
Manhattan Konut Kompleksi / Polonya

Blokoshka

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yapılan en hızlı, en verimli ve uygun fiyatlı evlerden oluşan kent manzarasını modelleyen kit, birbirine geçen dört binadan oluşuyor.

İlginizi çekebilir:   Apartman mobilyalar

Brütalist binaların karton modelleri - BlokshkaRusların ahşap bebek bibloları matruşkalardan esinlenerek isimlendirilen ve eski Doğu Bloku modern yapılarını modelleyen Blokoshka’da Moskova’nın “uyku ilçeleri’’, Doğu Berlin‘in plattenbau yapıları, eski getto’nun kalıntıları üzerine kurulmuş Varşova binaları ve Prag’daki Panelak blokları yer alıyor.

Paris Brut

1950’lerin sonlarından itibaren Paris’in mimarisini tasvir eden koleksiyon, Paris çevresinde dağılmış olan banliyö binalarını ve Paris’te “kira kontrollü” konutlara öncülük eden modern binaları içeriyor.

Brütalist binaların karton modelleri - Paris BrutKit içinde, Cité des 4000’in beton blokları, Les Choux de Créteil’in yuvarlak kuleleri, Paris’in en büyük emlak merkezi olan Cité Curial-Michelet, Orgues de Flandre kulelerinin karton modelleri yer alıyor.

Brutal London – Brutal Londra

Londra’nın savaş sonrası mimarisini yansıtan kit, ikonik, ilginç ve tartışmalı beton yapılardan dokuz tanesine yer veriyor: Alexandra Road Estate, Alton Estate, Aylesbury Emlak, Ledbury Emlak, Ulusal Tiyatro, Robin Hood Bahçeleri, Barbican Sitesi, Balfron Kulesi ve Uzay Evi.

Brütalist binaların karton modelleri - Brutal LondonKitabın önsözünde İngiliz mimar Norman Foster, kitapta yer alan binaları önem derecelerine göre kısa notlarla tanıtıyor. Kitap ayrıca, brutalizmin kökenleri ve felsefesi hakkında bilgi de veriyor.

Fotoğraflar: zupagrafika.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın