Vazolara dönüşen plastik su şişeleri

YORUM YAZIN 0
2214
Koleksiyonda farklı tasarımlar var
Fotoğraf: Claudio Morelli
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

İtalyan tasarımcı Libero Rutilo, kullanılmayan plastik su şişelerini upcycling ve 3D teknolojisini birleştirerek tasarım nesnelerine dönüştürüyor.

3D baskı desenleri, şişeleri giydirerek estetik açıdan hoş bir geometrik örgü altına gizliyor. Yarım litrelik plastik şişeler için tasarlanan baskılar, kapağa kolayca vidalanabiliyor.

Turtel vazo
Turtel vazo
Fotoğraf: Claudio Morelli
Sinirli vazo
Sinous vase-Sinirli vazo
Fotoğraf: Claudio Morelli

 

Koleksiyonda dört farklı tasarım bulunuyor. Her tasarım giydirildiği şişeye farklı bir estetik yaklaşım kazandırıyor. ‘Örümcek vazo’ adı verilen biyomorfik desenli tasarım aralarında en organik olanı. ‘Sinous vase /Sinirli vazo’ sıvı eğrileri ile dalgalı bir şekil oluşturuyor.

İlginizi çekebilir:   2018 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri - Mimarlık Kategorisi
Dantel vazo
Lace vase /Dantel vazo
Fotoğraf: Claudio Morelli

‘Lace vase /Dantel vazo’, tığ işi deseniyle örtülmüş bir amforayı hatırlatan klasik bir görünüme sahip. ‘Knitted vase/Örme vazo’ ise, olağanüstü derecede ince detayları vurguluyor.

Örme vazo
Knitted vase/Örme vazo
Fotoğraf: Claudio Morelli

Proje, plastik şişelerin yeniden ve daha değerli olarak kullanıma geri dönmesi fikri ile anlam kazanıyor. Libero Rutilo “Tabi ki, sadece bir şişeyi geri dönüştürerek gezegeni temizlemek mümkün değil ama bir nesneyi yeniden kullanmak ve onu bir tasarım nesnesi haline getirmek, çevre dostu bir yaşam tarzına doğru atılmış ilk adım olabilir” diyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın