WAN 2019 ödüllerini kazanan kentsel tasarımlar

YORUM YAZIN 0
966
WAN 2019 ödülleri, Hunter's Point Güney Sahil Parkı, genel
Hunter's Point Güney Sahil Parkı Fotoğraf: swabalsley.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Uluslararası WAN Ödülleri her yıl otuz bir farklı kategoride değerlendirme yaparak mimari uygulamaları derecelendiriyor. Ödüller hem mimari alandaki rekabeti hem de mimari yaklaşımların küresel gelişimini destekliyor.

Yüksek nüfus yoğunluğuna ve yapılı çevrenin altyapısına sahip olan kentsel alanlar, her kentin kendine özgü özellikleri çerçevesinde ve kentleşme süreci içinde gelişiyor. Birleşmiş Milletler, kentsel nüfusun 2050 yılına kadar 6.4 milyara çıkacağını öngörüyor. Bu da halka açık kamu alanları tasarımlarının doğru kentleşme süreci içindeki önemini daha da artırıyor. WAN Ödülleri jürisinin 2019 yılı ödülleri için seçmiş olduğu kentsel alan tasarımları da kentlerin gelişimine hem işlevleri hem de estetikleri ile katkı sağlıyor.

Hunter’s Point Güney Sahil Parkı / New York
Mimarlık ofisi: SWA/BALSLEY and WEISS/MANFREDI

Kentsel bir ekoloji modeli sunan Hunter’s Point parkı, terk edilmiş bir sanayi bölgesinin on bir bin metrekarelik alanına yayılıyor. Kesintisiz bir sahile sahip olan park, kent halkı için canlı ve sürdürülebilir bir kamusal alan oluşturuyor.

Parkta, çok amaçlı oyun ve dinleme alanları, çocuk parkı, basketbol sahaları, köpekler için koşu parkuru ve şehir plajı bulunuyor. Parkın önemli mimari unsurlarını ise geniş ve yükseltilmiş yürüme yolları ile geniş gölgelikler oluşturuyor.

İlginizi çekebilir:   Porselenden yüz şeklinde tabaklar

Hackney Wick Tren İstasyonu / Londra
Mimarlık ofisi: Landolt + Brown

Eski tren istasyonunun büyük çaplı yenilenmesini içeren tasarım, yeni bir istasyon ve yaya bağlantısı ile son derece modern bir görünüm kazanmış. Sanatçı Wendy Hardie’nin de katkıları olan istasyonun yeni girişi hava koşullarına dayanıklı çelik bir kanopinin altına yerleştirilmiş.

Kanopide kullanılan eskitilmiş görünümdeki çelik kentin endüstriyel tarihini sembolize ediyor. Girişte yer alan altıgen camdan oluşturulmuş duvar ise hem kristal formu ile metroya derinlemesine günışığı yansıtıyor hem de yaya yolu ile istasyon girişini birbirinden ayırıyor.

Borden Park Doğal Yüzme Havuzu / Edmonton
Mimarlık ofisi:
gh3 Architecture

Havuz, Kanada’da inşa edilen ilk kimyasal madde içermeyen halka açık yüzme havuzu özelliğini taşıyor. Mevcut bir havuzun üzerine yapılan uygulama, 400 kişi kapasiteli soyunma odası barındırıyor.

Havuz suyu, taş, çakıl, kum ve botanik filtreleme işlemleriyle doğal yollarla temizleniyor. Filtreleme işlemleri ile tasarım arasındaki kavramsal bağlantı, yapılı çevrenin doğaya uyumu ve düzlemsel bir peyzaj düzenlemesi ile gerçekleşiyor. Havuzu çevrelemekte kullanılan gabion sepet taş duvarlar ise görsel olarak filtreleme hissini uyandırmak üzere tasarlanmış.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın