Amazon küreleri

YORUM YAZIN 0
2474
Amazon küreleri, Seatle
Fotoğraf: Joe Mabel
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Amazon’un genel merkezinde inşa edilen üç sera küresi, ofis konseptini tamamen değiştirerek çalışanların doğayla doğrudan bağlantı kurmasını sağlıyor. “The Spheres” olarak adlandırılan küreler, bulut ormanı bölgelerinden getirilen kırk binden fazla bitkiye ev sahipliği yapıyor.

Amazon küreleri, kompleks
Fotoğraf: siteworkshop.net

Amazon, ABD Seattle’da bulunan genel merkezinin dışına yaptırdığı üç küre ile çalışma ortamlarına bakışı oldukça değiştiriyor. Bitkilerle çevrili bir ofis ortamı yaratan küreler 800 çalışana ofis alanı sağlıyor. Ayrıca kafeterya, kafe, sergi salonu ve dükkanlarla bir kompleks oluşturuyor. Ofis alanlarında dört katlı bir bitki duvarı, kuş yuvası formunda toplantı odaları ve dinlenme alanları yer alıyor.

Amerikan mimarlık firması NBBJ ve peyzaj firması Site Workshop  tarafından tasarlanan küreler, cam ve çelik kullanılarak yapılmış pentagonal modüllerden oluşuyor. Birbirleriyle kesişen kürelerde bitkilerin gün ışığına olan ihtiyaçlarını karşılayabilmek için özel olarak seçilmiş 2.643 cam bölme kullanılmış.

Bulut ormanlarından gelen ağaçlar

Bir tür yağmur ormanı da diyebileceğimiz bulut ormanları, yağmur ormanlarına göre daha yüksekte yer alıyorlar. Bu ormanlarındaki dev ağaçlar su ihtiyaçlarını havadaki nemden ve bulutlardan karşılıyor. Küreler içinde kullanılan ağaçların pek çoğu bulut ormanlarında yaşayan türlerden seçilmiş. İçeride, üç yüzden fazla tür ve elli ülkeden gelen 40 binden fazla bitki bulunuyor.

İlginizi çekebilir:   Sirke ile temizlik
Amazon küreleri, bulut ormanları
Fotoğraf: blog.aboutamazon.com / seattlespheres.com

Küreler, bitki ve ağaçların uyum sağlaması için gündüz 22 derece sıcaklıkta ve yüzde 60 nem oranında tutuluyor. Ayrıca, havalandırma sistemleri ile hafif esintili bir ortam yaratılıyor. İçeride yer alan ağaçların en büyüğü “Rubi” adıyla adlandırılan bir ficus rubiginosa ağacı. Kürenin içine vinç yardımıyla tepeden yerleştirilen Rubi, 15 metre boyunda ve yaklaşık 7 metre genişliğinde.

Yaşayan duvarlar

Kürelerin en heyecan verici özelliklerinden olan yeşil duvarlar iki yüzden fazla farklı bitki örtüsünün ve 25 binden fazla bitkinin bulunduğu dikey bahçeler oluşturuyor. Bitkiler, dört kat yüksekliğindeki duvar panellerine dikilerek bulut ormanlarındaki doğal yükseklik ortamlarına uygun olarak yerleştirilmiş. Örneğin, duvarların tabanı düşük ışık seviyelerini tercih eden bitkilere ayrılmış. Böylece yukarıya doğru çıkan yerleşim bitkilerin ihtiyaçlarına göre yapılmış.

Amazon küreleri, yaşayan, yeşil duvarlar
Fotoğraf: blog.aboutamazon.com / seattlespheres.com

Duvarlar panellerinde bulunan ağ, suyu ve besinleri ihtiyaçlarına göre bitkilere ulaştıran özel bir sisteme sahip. Su, önce duvarların en üstüne pompalanıyor ve yavaşça dibe çöküyor. Bitkileri yukarıdan aşağıya doğru hem suluyor hem de gübreliyor. Fazla su merkezi rezervuara geri döndüğü için de sulama ve gübreleme sürdürülebilir özellik kazanıyor.

Amazon küreleri, panel ağı
Fotoğraf: blog.aboutamazon.com / seattlespheres.com

Kürelerdeki yeşil duvarlar bitkileri sergilemek için yaratıcı bir yol olmasının yanı sıra, kentsel ısı adalarının azaltılması, iç mekan hava alanlarının temizlenmesi ve binalar için doğal soğutma ve yalıtım sağlamak gibi birçok fayda da sağlıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın