Anlamlı ve sade bir sokak eleştirisi: Yeşil Alan

YORUM YAZIN 0
2916
Yeşil Yaşam Stencil Serisi - Bekir Dindar fotoğrafları
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Yeşil Yaşam Stencil Serisi - Bekir Dindar fotoğrafları

Bekir Dindar, bir fotoğraf sanatçısı. ”Yeşil Alan” isimli instagram hesabında yeşil alanları eleştirel bir gözle fotoğraflıyor. Bir stencil serisi olarak gerçekleşen proje, anlamlı ve ironik bir sokak eleştirisi.

Yeşil alan, yerleşim bölgelerinde yer alan ortak kullanım alanlarını tanımlıyor. İnsanların dinlenmesine, temiz hava almasına, doğayla iç içe olmasına ve çocukların oyun oynamasına olanak sağlayan parklar, bahçeler gibi bol yeşillikli kamu alanları. Ne yazık ki, ülkemizde kişi başına düşen yeşil alan diğer ülkelerdeki ortalamalara göre oldukça düşük.

Bekir Dindar’ın bir stencil ve yeşil sprey boyayla hayata geçirdiği proje, kalan son yeşil alanları belgeliyor. Sanatçı projesinde yer alan fotoğraflarını “Bazen mahallenin çöplerinin döküldüğü duvarın dibinde bitmiş bir ot, bazen beton dökülmüş bir meydanda içine sigara söndürüldüğü, yenilen sandviçin kağıdı atıldığı bir saksı, bazense kent insanının artık sanki bir büyüymüş gibi garipseyerek yaklaştığı çiçekli bir pencere önü” olarak tanımlıyor.

İlginizi çekebilir:   Dijital kontrollü gölgelik, Sun & Shade

Proje, halen instagram.com/yesil_alan/ adresinde devam ediyor.

Fotoğraflar: © yeşil alan

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın