Arı dostu otobüs durakları

YORUM YAZIN 1
1446
Arı dostu otobüs durakları, Utrecht
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Hollanda’nın Utrecht kentinde yer alan otobüs duraklarının çatılarında arılar için küçük ekosistemler oluşturuldu. Duraklardaki yeşil çatılar, arılar ve farklı türler için yeni bir yaşam alanı yaratarak hem kentin biyoçeşitliliğini destekliyor hem yağmur sularını depoluyor hem de kentin hava kalitesini artırıyor.

Dünyada arı popülasyonu ne yazık ki hızla azalıyor. Hollanda’da bulunan 358 arı türünün yarısından fazlasının tehlike altında olması nedeniyle ülkenin dördüncü büyük kenti olan Utrecht’te yer alan 316 otobüs durağının çatısı yeşil çatılara dönüştürülerek arılar için güvenli yaşam alanları haline getirildi.

Oluşturulan yeşil çatılarda kentin iklimine uygun, fazla bakım gerektirmeyen, çiçekleriyle bal ve yaban arılarını çeken sukulent yapraklı dam koruğu latince adıyla sedum ailesinden bitkiler seçildi. Yaklaşık 400 civarında türü olan dam koruğu, aynı zamanda havadaki partikül maddelerde azalma da sağlıyor. Durak banklarının bambu malzemeden yapılanlarla değiştirilmesi ve aydınlatmaların LED ile yapılması da durakların eko yapılarına katkı sağlıyor.

İlginizi çekebilir:   Yaban hayatı fotoğrafçılarından olağanüstü görüntüler

Utrecht yerel makamları tarafından başlatılan yeşil çatı uygulaması halk tarafından yoğun ilgi ve destek görüyor. Yetkililer, kent sakinlerinden çatılarını yeşil çatılara dönüştürmek isteyenler için finansman sağlıyor. Bu da arıların yaşam alanları ve biyoçeşitlilik için daha fazla seçenek sunuyor.

Fotoğraflar: clearchannel.nl

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın