Asfaltın yerini güneş panelleri alıyor. Bu yollar enerjiye çıkıyor!

YORUM YAZIN 0
2939
Güneş enerjisinden elektrik üreten Fransa'daki solar yol
Fotoğraf: COLAS - Yves Soulabaille
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Alternatif enerji kaynaklarından maksimum yararlanabilmek için arayışlar sürüyor. Çatılarda yer alan düşük maliyetli güneş panelleri binaların çeşitli ihtiyaçları için uzun zamandır kullanılıyor. Hatta artık daha gelişmiş güneş panelleri ile enerji satarak kendi çatınızdan ekstra kazanç elde etmeniz bile mümkün.

Kitlesel enerji üretimi için ise arazi ve çatılara kurulan gelişmiş solar panellerle çok daha büyük miktarda enerji sağlanmasına rağmen hem ekime elverişli olmayan uygun arazi hem de yeterince büyük alana sahip çatı bulmak çok kolay değil. Bu nedenle tüm gün güneş alan alternatif yüzeyler değerlendirilmeye çalışılıyor. Bu arayışların son noktası ise yollar.

Güneş paneli kaplı solar bisiklet yolu solar bisiklet yolu
Hollanda’da bulunun 70 metrelik solar bisiklet yolu
Fotoğraf: SolaRoad

İlk olarak Hollanda’da 2014 yılı sonunda bir bisiklet yolunun 70 metrelik kısmı güneş panelleri ile kaplanmıştı. Panellerin araba lastiklerine uygun olmaması, hayvanların geçişini zorlaştırması, asfaltın üzerine döşenememesi gibi sebeplerle güneş panellerinin yollara döşenmesi mümkün olmuyordu. Yeni geliştirilen paneller ise tüm bu sorunların üstesinden gelmiş görünüyor.

Güneş enerjili solar yol açılışı
Solar yolun Fransa Çevre Bakanı Ségolène Royal tarafından açılışı
Fotoğraf: COLAS – Yves Soulabaille

Bu süreçte yapılan pek çok küçük çaplı denemeden sonra ilk büyük çaplı solar yol 2016 yılı sonunda Fransa’nın Normandiya bögesinde hayata geçti. 5 yıl içinde tamamlanması planlanan 1.000 km’lik yol projesinin ilk ayağı olarak Tourouvre-au-Perche’de yer alan çift yönlü bir yolun tek yönünün 1 km’lik kısmı güneş panelleriyle kaplandı. Fransa Çevre Bakanı Ségolène Royal tarafından açılışı yapılan yolun 3.400 nüfuslu kentin şehir içi aydınlatmasını karşılaması bekleniyor.

Solar yoldaki güneş paneli
Yolda kullanılan güneş paneli
Fotoğraf: COLAS – Joachim Bertrand

Dana önce, güneş panelleri, kalınlığı nedeniyle asfaltın tamamen kaldırılmasını gerektiriyor ve bu nedenle çok daha yüksek maliyetlere yol açıyordu. Fransa’da kullanılan 7 mm inceliğindeki yeni geliştirilen paneller mevcut asfaltın üzerine rahatlıkla kaplanabiliyor. Hayvanların da rahatlıkla üzerinde, kaymadan ve takılmadan, hareket edebildiği güneş panelleri hem tüm hava koşullarına ve hem de yüksek ağırlıklara dayanıklı olarak tasarlanmış.

İlginizi çekebilir:   Hindistan'ın güneş enerjili ilk köyü
Güneş paneli, solar panel
Fotoğraf: COLAS – Joachim Bertrand

Çevrecileri çok sevindiren bu gelişme diğer yandan da pek çok eleştiriyle karşılaştı. Eleştirilerin odak noktası, bu çapta bir proje için güneş panellerinin henüz yeterli etkinliğe sahip olmaması. Proje kapsamında yola kaplanan 2.800 m2 güneş panelinin işçilik dahil maliyeti 5,2 milyon dolar ki bu çatılara kaplanabilecek aynı büyüklükte güneş panellerinin maliyetinin 13 katı. Panellerin fotovoltaik verimliliğinin %15 olması da %20 verimliliğe sahip çatı güneş panellerine göre %25 daha az enerji anlamına geliyor. Ayrıca yolun üzerinden günde ortalama 2.000 aracın geçtiğini de hesaba katmak gerekiyor. Fransa’nın bu bölgesinin tüm gün güneşlenme sayısının yılda ortalama 44 günle Marsilya’nın yaklaşık dörtte biri olması da uygulama için seçilen bölgeyle ilgili soru işaretlerine sebep oluyor.

Solar bisiklet yolu güneş panelleri
Solar bisiklet yolunun güneş panelleri
Fotoğraf: SolaRoad

Hollanda’daki bisiklet yolu da 70 metrelik kısmının güneş panelleri ile kaplanması için harcanan 3,7 milyon dolar ile tartışma konusu olmuştu. Yolun ilk 6 ay sonunda ürettiği 3.000 kW/h elektrik, ortalama bir evin yıllık aydınlatma ihtiyacını karşılayabiliyor ancak yolun maliyeti ile 173 evin yıllık ihtiyacına denk gelen 520.000 kW/h elektrik satın alınabiliyor.

Bu iki örneği değerlendirdiğimizde maliyet ve verimlilik anlamında 2 yılda gelinen nokta umut verici. Teknolojinin ne kadar hızlı geliştiği düşünülürse, her geçen gün maliyeti düşüp etkinliği artan güneş panellerinin çok yakın bir gelecekte asfaltın yerini aldığını görebiliriz.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın