Atıklardan ileri dönüştürülmüş ev: Upcycle House

YORUM YAZIN 0
2401
Atıklardan ileri dönüştürülmüş ev: Upcycle House, genel
Fotoğraf: lendager.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Atıklardan ileri dönüştürülmüş ev: Upcycle House, çizim
Çizim: lendager.com

Danimarkalı mimarlar tarafından tasarlanan Upcycle House, tam bir ileri dönüşüm örneği. Yapı malzemesi olarak nakliye konteynerleri ile pek çok atık ve geri dönüştürülmüş malzemenin kullanıldığı ev, hem karbon emisyonlarını azaltmayı amaçlayan hem de sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliği öneren deneysel bir mekan.

Günümüzde ileri görüşlü mimarlar, binaların yapımında kullanılan yapı malzemelerine odaklanıyor. Bu düşünce ile çalışan Danimarkalı mimarlık firması Lendager Arkitekter, sürdürülebilir bir mimarlık projesi hayata geçirdi. Firma, “Upcycle House / İleri Dönüştürülmüş Ev” ismini verdiği projede atık ve kullanılmayan malzemelerle eko sürdürülebilir bir ev tasarladı ve üretimini gerçekleştirdi. Proje, atık malzemeler kullanılarak hem CO2 emisyonlarını geleneksel evlere kıyasla yüzde 86 oranında azaltan hem de uygun bütçeli evler yapılabileceğini kanıtlamış oldu.

Atıklardan ileri dönüştürülmüş ev: Upcycle House, genel görünüm
Fotoğraf: lendager.com

Kaynak tüketimini önemli ölçüde azaltan Upcycle House, atık malzemelerin veya işe yaramaz ürünlerin yeni malzeme veya ürünler olarak daha yüksek bir fayda değerine dönüştürüldüğü bir süreç olarak hayata geçirildi. Yüz metrekare alana sahip ev, Danimarkalı ailelerin çoğunun ulaşabileceği bir bütçeye, 1,7 milyon Danimarka kronuna mal oldu.

İlginizi çekebilir:   Doğanın aşkla buluşması: Güller

Sürdürülebilir malzemeler, sürdürülebilir önlemler

Yapımında en az CO2 ayak izine sahip olması hedeflenen Upcycle House’da kullanılan en önemli malzeme, batı ile doğu arasındaki ticaret nedeniyle Avrupa limanlarına yığılan ve çok ucuza satın alınabilen konteynerler oldu. Bu boş konteynerlerden iki tanesi mekansal yerleşimin bir parçası olarak kullanıldı.

Çatı ve cephe kaplamaları geri dönüştürülmüş alüminyum soda kutularından yapıldı. Bunların dışında, geri dönüştürülmüş camlar ve tuğlalar, şişe mantarları gibi pek çok kullanılmayan atık da yapı malzemesi olarak projede yerini aldı. Upcycle House, atıklarla hem sürdürülebilir hem ekonomik hem de estetik değerleri birleştiren bir ileri dönüşüm projesi olarak geleceğin mimarisine yeni bir öneri getirmiş oldu.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın