Atıklardan kamu yerleştirmeleri yapan sanatçı topluluğu: Basurama

YORUM YAZIN 0
2791
Basurama - Atıklardan projeler - Sao Paulo salıncak parkı
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Basurama - Atıklardan projeler - Basurama ekibiBasurama, çöp ve atıkların yeniden kullanımını sağlamak amacıyla tasarım ve üretim yapan bir sanatçı topluluğu. Kalıcı veya geçici projeler yaparak hem toplumun katılımını sağlıyorlar hem de insanların atıklara bakış açısını değiştirmekte önemli bir rol oynuyorlar.

Kültürel ve çevresel yaratımlar yapan topluluk, 2001 yılında İspanya’da Madrid Mimarlık Okulu’nda kuruldu. Amaçları, gerçek ve sanal çöplerle yeni düşünceler ve yeni kullanım alanları oluşturmak.

Basurama - Atıklardan projeler - Prjelerde çalışan çocuklarAynı sosyal ağın farklı temsilcilerinin bir araya geldiği yaratıcı bir bağlantı platformu oluşturmuş olan Basurama, tasarım sürecinde her disiplinden görsel sanatları değerlendiriyor. Ayrıca atıkların yeniden kazanılması konusunda araştırmalar yapıyor, çalıştaylar oluşturuyor, çıkmış olan yayınları derliyor, seminer ve konserler düzenliyor. Merkezi Madrid’de olan topluluğun Bilbao ve Sao Paulo’da temsilcilikleri bulunuyor.

Bugüne dek dört kıtada 100’den fazla proje hayata geçirdiler. Her projeleri çöp ile ilgili farklı alanları keşfeder niteliklere sahip.

Basurama - Atıklardan projeler - Sao Paulo oyun parkı99 yaşın altındaki çocuklar için şehir

Brezilya Ticaret Odası Sosyal Hizmetleri’nin 2016 yılında Sao Paulo’da düzenlediği “Kent Kışkırtıcılığı” sergisi sırasında, Basurama tarafından tasarlanmış interaktif oyun alanı sadece çocuklara değil, çocuk kalan herkese hitap etmiş. Projede atık metal variller ve dış mekan reklam atıkları kullanılmış.

İlginizi çekebilir:   Ex of In House, sürdürülebilir deneysel mimari

Basurama - Atıklardan projeler - Sao Paulo oyun parkında çocuklar

Basurama - Atıklardan projeler - Sao Paulo salıncak parkıŞehirler eğlenmek içindir

San Paola’da yapılmış başka bir kamu alanı yerleştirmesi 2013 yılında Virada Kültür Festivali sırasında kurulmuş. Basurama, kentin önemli bir köprüsünden sarkıttığı ipler ve atık araba lastikleri ile köprünün altını eğlenceli bir salıncak parkına dönüştürmüş. Hatta köprü altında yaşayan evsiz insanlar, sallanmak isteyenleri iterek para da kazanmışlar.

Basurama - Atıklardan projeler - Sao Paulo salıncak parkında eğlenen insanlar

Basurama - Atıklardan projeler - Addis Ababa oyun evinde çocuklarKayıp çocuklar için oyun evi

Etopya’nın başkenti Addis Ababa’da yapılan proje, bir öksüz yetimhanesinde yaşayan 0 ila 8 yaş arasındaki çocuklara bir oyun evi kazandırmış. Yetimhanenin avlusuna atılmış olan eski giysiler, tenteler, karyolalar, tahta paletler ve hurdalarla yapılan oyun evinde 30’dan fazla gönüllü grubu çalışmış.Basurama - Atıklardan projeler - Addis Ababa oyun evi

Fotoğraflar: basurama.org

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın