Çam iğnelerinden mobilya ve tekstil

YORUM YAZIN 0
2130
Çam iğnelerinden mobilya, dekorasyon, Tamara Orjola
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Çevreye karşı duyarlılık pek çok tasarımcının sürdürülebilir malzeme arayışına neden oluyor. Çam ağaçlarının iğnelerinden doğal elyaf üreterek ekolojik mobilyalar yapan Tamara Orjola da bu tasarımcılardan bir tanesi.

Çam ağaçları dünyanın en önemli kereste kaynağı. Her yıl milyonlarca çam ağacı kesiliyor ve ahşap olarak işleniyor. Ağaçların yüzde 20 ila 30’unu oluşturan iğneleri ise kereste endüstrisinde kullanılmıyor, genellikle kenara atılıyor.

Orman yünü

Letonyalı tasarımcı Tamara Orjola, geride bırakılan milyarlarca çam iğne yapraklarının olası kullanım yöntemlerini araştırdı. Bir yıldan fazla zaman alan araştırma döneminde çam iğnelerinin hasat edilmesi, lif özütleme yönteminin geliştirilmesi ve elyafların gerçek ürünlerde kullanılabilecek yeni bir malzemeye dönüştürülmesi gibi aşamalar üzerinde çalıştı. Sonuçta, “Orman yünü” adını verdiği elyaflar üreterek kereste endüstrisinin yan ürünlerine yeni bir hayat kazandırdı.

İlginizi çekebilir:   Yüzen ekolojik evler
Çam iğnelerinden elyaflar, Tamara Orjola
Çam iğnelerinden elde edilen elyaflar

Standart üretim teknikleri

Çam iğnelerini yeni bir ham madde haline getirmek için özel bir işlem gerekmiyor. İğneler, ezme, ıslatma, buharlı pişirme, taraklama, ciltleme ve presleme gibi standart üretim teknikleriyle tekstil, kompozit levhalar ve kağıt haline dönüştürülebiliyor.

Çam iğnelerinden tabure mobilya, dekorasyon, Tamara OrjolaElde edilen doğal elyaflarla biyolojik olarak parçalanabilir tekstil, mobilya ve halılar üretmek mümkün.

İğneleri hatırlamak için çizgilerle desenlendirilen mobilyaların kalitelerinin yüksek olması ve tasarımla şık görünümler kazanabilmeleri yeni ham maddenin kullanımına çok fazla seçenek kazandırıyor.

Kısaca, tek kaynaktan yani sadece çamların iğne yapraklarından endüstriyel ölçekte üretim yaparak geniş bir ürün yelpazesi yaratmak son derece mümkün görünüyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın