Çekirgeden esinlenilen doğa dostu ev

YORUM YAZIN 0
2274
Çekirgeden esinlenilen doğa dostu ev, genel görünüm
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Çekirgenin organik şeklinden esin alarak tasarlanmış olan ev, sadece biçimsel değil işlevsel olarak da çevreci.

Rus mimar AN RO tarafından tasarlanan üç katlı bina, katları oluşturan ve üst üste yerleştirilmiş kutu formundaki üç katmandan oluşuyor. Katları çekirgelerin bacaklarını taklit eden ahşap kollar bir arada tutuyor.

Çekirgeden esinlenilen doğa dostu ev, girişTam bir kutu görünümündeki ilk katman, evin temelini ve ilk katını oluşturuyor. Temel katmanın üstünde yer alan ikinci katta malzeme olarak ahşap ve cam kullanılmış. Evin mutfak ve yaşam alanlarını barındıran ikinci katta, inşa edildiği alanın doğal eğimine göre yerleştirilmiş ahşap bir köprü ile evin ana girişi de bulunuyor. Evin “gece alanı” diyebileceğimiz, yatak odalarının bulunduğu üçüncü kat, ikinci katla aynı tasarıma sahip. Her iki katın etrafında dolaşımı mümkün kılan teraslar yer alıyor.

İlginizi çekebilir:   Sürdürülebilirlik üzerine en iyi belgesel filmler

Çekirgeden esinlenilen doğa dostu ev, çatıEğik çatıda, evin şebekeden bağımsız olarak enerji üretmesi için güneş panelleri yer alıyor. Çatı ile üçüncü kat arasına yerleştirilmiş olan büyük silindir motor güneş enerjisini depoluyor ve evin her yerine dağıtılmasını sağlıyor.

Çekirgeden esinlenilen doğa dostu ev, silindirik motorEvin çevreye saygılı bir diğer özelliği de inşa edildiği alanda bulunan bir ağacın kesilmeyip, çatıyı tüm katlar boyunca deliyor olması.

Fotoğraflar: cdn.trendir.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın