Çevre dostu bir müze: Kaliforniya Bilimler Akademisi

YORUM YAZIN 1
4599
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Kalifornia Bilimler Akademisi'nde 26 milyondan fazla canlı örneği bulunuyor
Yağmur ormanlarının sergilendiği 27 metre çaplı küresel cam kubbe

Kaliforniya Bilimler Akademisi, 26 milyondan fazla örneği barındıran dünyadaki en büyük doğal tarih müzeleri arasında yer alıyor.

Müze, 1989 Loma Prieta depreminde önemli ölçüde hasar gördüğü için 2005 tarihinde yeniden inşa edilmeye başlandı ve 2008’de inşaat bitirilerek hizmete açıldı.

Renzo Piano tarafından tasarlanan yeni bina ekolojik ve çevresel sürdürebilirlik esasına dayandırıldı ve çevre dostu binalar arasında ön sıralarda yer aldı. Bu konuda da pek çok ödül kazandı.

37.000 metrekare alana inşa edilmiş yeni bina, eskiye oranla yüzde 50 daha az atık su üretiyor ve sulama için yağmur suyu geri dönüştürülüyor. Alanların yüzde 90’ında doğal aydınlatma kullanılıyor. Bina ayrıca, güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürebilen 60.000 fotovoltaik hücreye sahip.

İlginizi çekebilir:   Mimarinin sürdürülebilir tarımla birleşimi

Kaliforniya Bilimler Akademisi çatı görünümüİki milyona yakın bitkinin ekili olduğu canlı yeşil çatı ise, 1 hektarlık alanıyla sürdürülebilir çevre dostu tasarımının yanı sıra iç hava sıcaklığını kontrol etmek üzere doğal havalandırma yöntemlerinin kullanılmasına olanak sağlıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

1 YORUM

  1. Size bir yeri örnek vermek istiyorum. Amerika’da bulunan Kaliforniya Bilimler Akademisi 26 milyondan fazla örneği barındıran dünyadaki en büyük doğal tarih müzeleri arasında yer alıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın